Birkaç senedir elektrikli araçlar dünyanın gözdesi konumuna geldi. PRNet' in Uluslararsı Enerji Ajansı' nın "Küresel Elektrikli Araç" Raporu' ndan derlediği verilere göre dünyadaki elektrikli araç sayısı 2 milyon adede yaklaştı. Araç şarj istasyonu sayısı ise 2.3 milyon adet oldu.

Dünyada elektrikli araç kullanımının en fazla olduğu memleketler arasında Çin ve ABD başta geliyor. Bugün Çin' de 600 bin adet elektrikli araç bulunmakta. Çin' i 500 bin adet ile Avrupa ve hemen ardından ABD takip etmekte . Çin' de trafiğe kayıtlı elektrikli araç sayısının 2020'de 5 milyon adede çıkacağı tahmin ediliyor.

Çin'de 2016'da 352 bin adet, ABD'de ise 159 bin adet elektrikli araç satışı yapıldı. ABD' deki elektrikli araçların bir kısmıKaliforniya' da bulunmakta. Avrupa' daki satışlar ise 221 bin adet oldu. Avrupa elektrikli otomobil pazarını ise Norveç ve Hollanda sürüklüyor.

SADECE 452 ADET SATILDI

Elektrikli araç talebinin artmasının en önemli sebebi ise hükümetlerin çevreyi korumaya dönük aldıkları önlemler ve verdikleri teşvik primleri. Türkiye'de de 2011' den bu zamana elektrikli araçlara önemli bir vergi desteği sunuluyor. 2016 sonu itibariyle 426 adet olan Türkiye' deki elektrikli araç sayısı senenin ilk beş ayında satılanlar ile toplam 452 adede yükseldi.