Milli Eğitim Bakanlığınca, ehliyet alacak sürücü adaylarına yapılan teori sınavının sualleri yeni mevzuat gereğince güncellendi.

AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiler doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişiklikleri doğrultusunda Trafik Mevzuatı Komisyonunca ehliyet alacaklar adına uygulanacak teori sınavı soruları, güncel öğrenim programlarına uygun olarak yeniden sistemleştirildi ve farklı soru teknikleri ile görsellerden yararlanılarak yeni sorular hazırlandı.

Bakanlık tarafından, ehliyet sınavı sual havuzuna eklemeler yapılarak sayı 3 bin 250'ye çıkartıldı. MEB'in soru havuzu geliştirme faaliyetleri devam ederken, soru sayısının artması, farklı soru teknikleri ve şekilli soruların eklenmesiyle sürücü adaylarının daha önceki sınavlarda çıkmış sorularla karşılaşma ihtimali de azalttı.

Ehliyet teori sınavlarında ilk yardım ve sağlık bilgisi testinden 12, trafik ve çevre bilgisi dersinden 23, motor ve araç tekniği bilgisinden 9, trafik adabı dersinden 6 olmak üzere sürücü adaylarına 50 soru gelmekte.

Bakanlığın yenilediği  sorular, daha çok görsel içeriklerden oluşuyor.

Sürücü adayları, 29 Temmuz 2017'de yapılacak olan teori sınavına yeni sorular ile girecek.

Resmi Gazete’de 17 Nisan 2015'te yayımlanan Karayolları Trafik  Yönetmeliği'ndeki bazı değişiklikler, 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girmişti.