Geride bıraktığımız hafta Kaliforniya'da düzenlenen Monterey Otomobil Haftası'nda hayli ilginç gelişmeler yaşandı. Bunlardan bir tanesi şüphesiz Mercedes-Maybach imzalı 'geleceğin otomobili' olarak tanıtılan Vision 6 konseptiydi.

Yine aynı etkinlikte müzayedede açık arttırmaya sunulan bir Jaguar rekor fiyata satıldı. Tabii bu otomobilin üzerinde biraz durmak gerekiyor. Zira bir efsaneden bahsediyoruz. 1955 model Jaguar D-Type, 1955, 56 ve 57 yıllarında 24 saat Le Mans yarışlarında şampiyon olmuştu.

XKD 501 şasi numarasına sahip otomobil tam 21.78 milyon dolara satıldı. Bu rakam, bir İngiliz otomobili için verilen en yüksek fiyat anlamına geliyor. Müzayedeyi düzenleyen Sotheby's yetkilileri, otomobilin 25 milyon dolara satılacağını tahmin ediyordu fakat bu rakam tutturulamadı.Diğer taraftan ilginç bir detay daha var. Jaguar, açık arttırmayla 10 milyon doların üzerinde otomobil satan 4. İngiliz otomobil markası oldu. Yani 3 farklı İngiliz otomotiv markasının daha otomobilleri, müzayedelerde 10 milyon doların üzerinde satıldı.