Dünyanın en geniş otomotiv Çin, bu sene küçülme işaretleri veriyor. 10 senedir sürekli gelişen Çin'de otomotiv satışları son iki aydır peş peşe düştü. Çin Otomotiv Sanayicileri Derneği (CAAM) belgelerine göre otomotiv pazarı nisanda yüzde 2.2, mayısta ise yüzde 2.6 daraldı. Haziran satışlar 1.75 milyon adete düştü. Son üç ayda başlayan daralmaya rağmen Çin'de toplam pazar yüzde 1.5 genişleyerek 10.8 milyon adet oldu. Çin, dünyanın en geniş otomotiv pazarı olma unvanını sürdürdü.

TEŞVİK AZALDI

Çin otomotiv pazarındaki küçülme ilk olarak Nisan ayında kendini gösterdi. Aralık yüzde 20 gibi rekor seviyede artan satışlar, Nisan ayında sadece yüzde 2.5 olarak gerçekleşti. Pazardaki daralmada hükümetin 1.6 litrenin altındaki küçük hacimli motorlara verdiği desteği yarı yarıya azaltması etkili oldu. Çin hükümeti 2016'dan bu yana otomobil satışlarını desteklemek için vergi teşviki uyguluyor.

BİNEK OTO ÇAKILDI

Mayıs ayında özellikle binek otomobillerin satışlarında ciddi düşüş yaşandı. Otomobil satışları yüzde 9.3 gerileyerek, 839 bin adede düştü. SUV satışları ise yüzde 13.5 arttı. Mayıs ayında toplam 715 bin adet SUV satışı gerçekleşti. Elektrikli ve hibrid araç satışları da yüzde 28 artışla 45 bin adede yükseldi.