2020 sene kadar "dünyanın en büyük SUV üreticisi" olmak nedeniyle Çinli firma Great Wall, Jeep'i almak için Fiat Chrysler ile anlaşma aşamasında. Great Wall, aynı zamanda FCA'nın ticari araç markası Ram ile de ilgilendiği belirtiliyor.

Çin’in en büyük SUV üreticisinden olan Great Wall, geçen sene 1.1 milyon adet otomobil satışı yapıldı. Jeep markasının aynı dönemdeki satışları ise 1.4 milyon adet olarak belirtilmişti. 

Fiat Chrysler CEO’su Sergio Marchionne, FCA’nın ortaklıklara ve tekliflere açık olduğunu belirtmiş ve rekabetin yoğunlaştığı bu dönemde tek başına ayakta kalmalarının imkansız olduğunu, yüksek ar-ge ve pazarlama maliyetleri sebebiyle büyük bir ortağa ihtiyaç duyduklarını belirtmişti. Bununla beraber Jeep ve Ram markalarının tek başına ayakta durabilecek güçte olduğunu da ifade etmişti.

Çin menşeili üreticiler, dünya pazarlarına açılmak için küresel oyuncuları satın almayı tercih etti. Nitekim Geely, Volvo Cars’ı 2010 senesindeki satın almış, daha sonrasında Malezyalı Proton ve İngiliz Lotus’a ortak olmuştu.

2011’de de Dongfeng Motor Group, Fransız PSA’nın yüzde 14’ünü satın almıştı. Bu tür birleşmeler otomobil piyasasında oluyor.