1 Temmuz tarihinden itibaren aralarından İstanbul- Ankara otoyolunun da olduğu birçok yolda başlayacak uygulama ile sürücülerin yolda geçirdikleri zamanlarına bakılarak ortalama hızları belirlenecek. Yasal hız limitini aşanlara ise 427 liraya ulaşan meblağlarda cezai yaptırım uygulanacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasından geçtiğimiz aylarda bir protokol imzalandı. 1 Temmuz'dan itibaren yürürlükte olacak protokole göre araçların, giriş yaptığı HGS/ OGS (hızlı geçiş sistemi/ otomatik geçiş sistemi)  noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasındaki süre ve mesafeden ortalama hızı belirlenerek yasadaki hız limitine göre değerlendirilecek.

CEZA NE KADAR

2017 senesinde belirlenen hız sınırını yüzde 10’ dan yüzde 30’ a kadar aşmanın trafik cezası 210 TL, ama yazılan radar cezası 15 gün içinde ödenirse, yüzde 25' lik erken ödeme indirimi ile birlikte 157.5 TL’ ye düşüyor.

Belirlenen hız sınırını yüzde 30’ dan fazla geçmenin trafik cezası ise 427 TL, yine aynı şekilde hız limitini yüzde 30’ dan fazla aşma cezası erken ödeme indirimi ile ödenirse 320.25 TL’ ye düşmekte.

Sistem Ankara- İstanbul, İstanbul- Edirne, İzmir- Aydın, Niğde- Şanlıurfa, Adana- Mersin ve Adana- Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren başlayacak.