BMW'nin amiral gemisi olan 7 Serisi, artık 4 silindirli dizel motorla da ithal ediliyor. 2.0 lt'lik silindir hacmine sahip olan otomobilin ÖTV oranı bu sayede 3.0 lt'lik 6 silindirli dizel versiyon 730d'ye göre daha uygun tutulmuş. 725d adıyla ithal edilen ekononmik 7 Serisi'nde görev yapan motor 231 HP gücünde 100 km'de 4.1 lt yakıtla yetiniyor. Üç donanım seviyesi ve iki uzunluk seçeneğiyle satılan 725d için belirlenen başlangıç fiyatı 875.400 TL.

70’lerin sonuna doğru bmw 2500 modelinin 7 serisine yerini bırakmasıyla başlayan bu serüven, 1986 yılında E32 kodlu ikinci kasa ile devam etti. Tasarım konusunda mercedes kadar iyi olduğunu söyleyemediğim bu lüks araç, 1994 yılında üretime alıp 2001’e kadar devam ettirdiği E38 kasa ile daha iyi görünüme kavuştu. 2001’den sonra çıkardığı E65 kasayla bu sınıftaki varlığını sürdüren otomobil, şuan satışta olan modeline 2008’de kavuştu. Mercedes S serisi kadar geniş çevrelere seslenemeyen bmw 7 serisi belkide alman firmanın en çok yönelmesi gereken modellerinden biri oldu. Mercedes’ten daha hızlı giden araçlar yaptığı doğruydu ama lüks üretim söz konusu olduğunda aynı şeyleri söylemek pekte mümkün değildi. Fakat bu sabah 6. jenerasyon bmw 7 serisini araştırırken bmw neler yapmış dedim ve s serisini zorlayacak kadar iddialı bmw’nin üretildiğini gördüm. Bakalım bu araç ne kadar lüks ve premium araç arayanlar için neler sunuyor?

Yeni kasa bmw 7 serisinin dışında ciddi çalışma yapılmış. 3 serisini anımsatan far yapısı üzerinde led aydınlatma sistemi kendini gösteriyor. Araca yandan çekilmiş olan görsellerine baktığımda E38 kasayı anımsattığının farkına vardım. Geleneklerin ruhunu yenilikçi çizgilerle aktarmaya çalışan alman üretici, arka tasarımda stop grubunu krom çıtayla keserek farklı görünüm yakalamış. 17 ve 18 inç jantların standart olarak sunulduğu bu aracı daha büyük ebatlı jantla almak isteyenler M paketle gelen 19, 20 ve 21 inç seçeneklerine sahip olabiliyor.

Söz konusu bmw 7 serisi olunca insanın aklına dış tasarımdan daha çok yaşam alanındaki ortam geliyor. Evet sevgili bmw takipçileri, severek takip ettiğiniz otomobil markası bu sefer premium kavramını çok daha iti oturttuğu aracı hazırlamış bulunuyor. Aracın iç mekanındaki değişim güncel bmw hatlarından uzak değil ama her detayı dopdolu karşımıza çıkıyor.

Alman firma 2015 yeni kasa bmw 7 serisini teknolojik ögelerle o kadar detaylandırmış ki hayran olmamak mümkün değil. Aracın kokpitine baktığınızda ilk olarak led aydınlatmalı ambiyans detayları dikkat çekiyor. Biraz detaylara indiğinizde dijital gösterge paneli sizi karşılıyor. Bunu mevcut 7 serisinde sunduğunu biliyorduk ama yeni nesil de renkler yenilenmiş ve olay çok başka boyuta çekilmiş. Ortalara doğru kaydığınızda 10.25 inçlik dokunmatik ekran sizi karşılıyor. Bu ekranı aslında araca hükmedilen bölüm olarak görebilirsiniz. İDrive alt yapısı altında aracın klima, müzik sistemi, yaşam alanı aydınlatma değişkenleri, navigasyon sistemi ve aklınıza gelmeyecek birçok parametre kontrolleri bu ekran sayesinde gerçekleştiriliyor.

Yeni bmw 7 serisinin arkasına doğru geçtiğimizde ise aracın kalitesini çok sesli olarak konuşturmaya başladığını görebilirsiniz. Bu otomobil günlük kullanıcıdan ziyade makam aracı olduğu için arka kısımda ona göre inşa edilmiş. Bu aracın sahibi olarak kendinizi hayal edin. Şoförünüz kapıyı açıp arka alana geçtiğinizde  araç için gerçekleştirmek istediğiniz birçok işlevi  7 inç tablet ekran üzerinden yapabiliyorsunuz. Mesela gün yoğunluğu altında araca bindiğinizde bu ekran üzerinden çok noktalı masaj sistemini aktif edip çok ince noktalara kadar inen bu fonksiyonu yönlendirebiliyorsunuz. Ayaklarınızı dinlendirme adına koltuğun hemen altında olan bölümü aktif edip rahatça seyahat ederken, bir yandan arka camları karartıp diğer yandan multimedya sistemini kontrol edebiliyorsunuz.

Vee bu araçta sunulan yepyeni bir özellikte bu ekrandan kontrol altına alınabiliyor. Bu özellik rolls royce’un yıldızlarla dolu tavanına atıfta bulunan ve 3 farklı renk seçeneğine sahip olan “sky lounge” özelliği oluyor.  Bu eşsiz deneyimi kapı kolları, tavan kısmı ve birçok noktaya yerleştirilmiş led aydınlatma ile eşsiz iç ambiyans ortamı sunan bmw, şimdi mercedes s serisini zorlamaya başlayan araç olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Lüks aracın multimedya sistemi de premium olmalı. Yeni nesil 7 serisinde opsiyonel olarak sunulan özelliklerle görsel ve işitsel ögeler en güzel şekilde oynatılabiliyor. Opsiyon olarak gelen özelliklerin başında 20 gb dahili hafızaya, blue-ray dvd oynatıcı medya ekipmanları, 10 kanallı anfinin başında bulunduğu 16 hoparlörlü ve 1400 watt rms ses çıkış gücüne sahip bowers & wilkins ses sistemi araç sahibine eşsiz müzik deneyimini yaşatmak için görevi başında bekliyor.

BMW, bu yepyeni lüks otomobilinde güvenlik ekipmanlarını da üst düzeyde sunuyor. Mesela aktif hız sabitleyici, 210 km/s hıza kadar görev yapıyor. 300 metreye kadar gece karanlığında yaya ve canlıları tanıma özelliği ve 360 derece park sistemi de bunların birkaçını oluşturuyor. Bir diğeri öne çıkan özelliğinde adı da PDC yani park mesafe kontrolü. Bu özellik sayesinde aracınızı park etme işlevini kolaylaştırmakla yetinmiyor, araca binmeden elinizdeki anahtarla dar alandan yeni bmw 7 serisini çıkarabiliyorsunuz. Sürücü ve yolcu güvenliğini önemseyen bir diğer özellik te geliştirilmiş head-up ekranı oluyor. Bu ekranla gözünüzü yoldan ayırmadan belirli özellikler size bildirilirken gelen aramalar da görüntülenebiliyor. Bunun dışında diğer üç harflileri saymama gerek yok sanırım.

Yeni nesil bmw 7 serisi 100 kg’dan fazla hafifleyerek karşımıza çıktı. Hafiflemenin yanı sıra güç oranlarında da değişim yaşan alman firma bu sayede daha fazla performanslı araç sunarken ekonomik değerler üzerinde de ciddi iyileştirmeye gitmiş. ECO Pro, Comfort, Sport ve Adaptive mod üzere dört farklı sürüş modu ile kontrol edilen aracın dizel cephesinde xdrive seçenekleri de dahil olmak üzere 730d ve 740d yer alırken, benzinli cephede 740i, ve 750i yer alıyor. Bunlara ek olarak birde benzinli hibrit modeli bmw 740e sunuluyor. BMW 740e motor seçeneğinde 258 ps 400 nm tork turbo benzinli motora 95 ps gücündeki elektrikli motor yardımcı oluyor. Araç elektrikli motoruyla 120 km/s hıza kadar benzin kullanmadan ulaşabiliyor. BMw bu aracı için sadece 8 ileri ZF şanzımana yer verdi.

Kanynak: Oto Haber