Amerika Birleşik Devletleri medyasında yer alan haberler doğrultusunda, Tesla' nın Çin' de Şangay belediyesi ile irtibatlara geçtiği ve 2018 senesinin sonuna kadar en az 500 bin elektrikli araç üretmeyi hedeflediği ifade edildi.

Tesla Üst Yöneticisi (CEO) olan Elon Musk' ın Nisan ayında Çin' i ziyaret ederek devlet yetkilileri ile irtibat halinde olduğu bilgisine yer verilen haberlerde, Mart ayında Çinli internet devi Tencent Holdings' in Tesla' da yüzde 5 hisse aldığı ve iki şirketin Çin' de de ortaklık kurabileceği kaydedildi.

Uzmanlar, Tesla' nın ABD' de üretip Çin' e ihraç ettiği elektrikli araçlar adına yüzde 25 gümrük vergisi ödediğine dikkat çekerken, firmanın Çin otomotiv pazarındaki payını yükseltmeyi amaçladığı yorumunda bulundu.

Haberlerden sonra, Tesla' nın New York borsasında işlem gören hisse başına değeri yüzde 2,3 artış ile 385 dolara kadar yükseldi. Firmanın piyasa değeri de yaklaşık 64 milyar dolara erişti.

Tesla, iki hafta önce Alman otomotiv şirketi BMW' yi ardında bırakarak dünyanın en değerli 4' üncü otomotiv şirketi olmayı başarmış, Nisan ayında da Amerikalı General Motors' u geçerek ABD' de piyasa değeri en yüksek otomotiv firması olmuştu.