Orta Yaş Grubu Düzenli Aralıklarla Bu Testleri Yaptırmalı

Orta yaş grubu için belirli aralıklarla sağlık testlerinden geçmeleri tavsiye ediliyor. Uzmanlar özellikle de orta yaş grubuna dikkat çekiyor. Kolestrol seviyeniz yükselmeden dikkat edin! İşte mutlaka yaptırmanız gereken testler...

23.02.2021-15:32 - (Son Güncelleme: 23.02.2021-15:32)Orta Yaş Grubu Düzenli Aralıklarla Bu Testleri Yaptırmalı

Kolesterol yükselmesinin sebebi ancak doktor kontrollerinde yapılan testlerle saptanabilir

Prof. Dr. Bengi Başer, 'Kolesterol seviyesi kontrol edilirken, aynı zamanda trigliserid değerlerini de kontrol etmekte fayda vardır. 35 yaş üstü erkekler ve 45 yaş üstü kadınların düzenli aralıklarla test olması önerilir'  şeklinde konuştu.

'Özellikle orta yaş üstü kişilerde hayati risk oluşturan kolesterol yüksekliği, yalnızca düzenli doktor kontrollerinde yapılan testlerle saptanabilmektedir. Vücuttaki bütün hücrelerde bulunan kolesterol; aynı zamanda dışarıdan aldığımız besinlerin içerisinde de bulunur. İyi ve kötü olarak iki çeşidi bulunan kolesterolün her ikisinin de vücutta belirli oranlarda olması, sağlık açısından ciddi önem taşıyor. Sağlıksız beslenme ve yaşam tarzıyla kötü kolesteroldeki artış, hayati tehlike içeren rahatsızlıklara neden olabilir. Yüksek kolesterolün belirli bir semptomu yoktur. Bu nedenle, tespit edilemeyen yüksek kolesterol kalp krizi veya inme gibi durumlara neden olabilir. Çeşitli ilaçlar ve yaşam tarzındaki değişikliklerle kolesterol seviyesini normal düzeye indirmek mümkündür' dedi.

Yüksek kolesterolün herhangi bir semptom geliştirmemesi nedeniyle, düzenli aralıklarla test yapılması oldukça önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Başer, 'Kandaki kolesterol seviyesi oldukça basit bir kan testi ile görülebilir. Kolesterol seviyesi kontrol edilirken, aynı zamanda trigliserid değerlerini de kontrol etmekte fayda vardır. 35 yaş üstü erkekler ve 45 yaş üstü kadınların düzenli aralıklarla test olması önerilir. Risk faktörlerinden bir ya da birden fazlasına sahip kişilerin de uzman doktorlara danışıp kan testi olmaları hayati önem taşır"' dedi.

YÜKSEK KOLESTROLÜN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR

 'Kötü kolesterol seviyesi arttıkça kan damarlarında plak gelişimi meydana gelir. Bu duruma damar sertleşmesi adı verilir. Damar sertleşmesi, kan akışında zorlanmaya neden olan bir çeşit rahatsızlıktır. Bunun yanında, kalp damarlarında pıhtı oluşmasına bağlı kalp krizi ve beyin damarlarında oluşan pıhtılar sebebiyle felç yaşanabilir' diye ifade etti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR