Ömür Boyu Garantisi Veriyor, Dünyadan Bıçaklarına Sipariş Yağıyor

Çorum'da, baba mesleği olan sıcak demir ustası babasından öğrendiklerini mesleği ile birleştirip 5 sene önce atölye açan Abdulsamet Poyraz'ın ürettiği bıçaklar, yurt dışından da büyük ilgi görüyor.

27.07.2021-12:17 - (Son Güncelleme: 27.07.2021-12:44)

Meslek lisesinde torna tesviye bölümünden mezun olup bu alanda uzun süre yurt dışında çalıştıktan sonra sağlık sorunları sebebiyle memleketi Çorum'a dönen Abdulsamet Poyraz, babasından öğrendiği demir işçiliğini bıçaklara olan tutkusu ile birleştirerek kendisine ait bir atölye açtı.

YURT DIŞINDAN TALEP YAĞIYOR

Ürettiği bıçakları önce yakın çevresine, sonrasında ise internet üzerinden Türkiye'nin farklı illerine ulaştıran Abdulsamet Poyraz, ürünlerine talep gelmeye başlayınca ürünlerini yurt dışına da göndermeye başladı.

6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun kapsamında üretim ve nakliye izni alan Abdulsamet Poyraz, yılda ürettiği ortalama 500 bıçağın yarısını, yurt dışındaki, çoğunluğu yabancı müşterilerine internet aracılığıyla sevkiyat gerçekleştiriyor. 

Çeliği İsveç, Rusya ve Avusturya'dan alan Poyraz, şahıssa özel bıçak, kabza ve kılıf tasarımı da yapıyor. Abdulsamet Poyraz, çocukluğundan beri bıçaklara ilgi duyduğunu ve bu tutkusunu ticari üretime dönüştürüp Avrupa ülkelerine satmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eder.

Yurt dışından ürününe gelen talebin gün geçtikçe arttığını ifade eden Abdulsamet Poyraz, ''Eşin dostun ihtiyacını karşılamak için atölye açtık ama şimdi yurt dışından daha çok talep var. ABD, İspanya, Katar, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Kuzey Makedonya, Almanya, Belçika, İtalya, İsviçre gibi ülkelere sürekli bıçak yapıp gönderiyorum.''

ABD'DE ORDUDAN BİRİ BIÇAK ALDI

''Yurt dışı talep günden güne artıyor. Mesela, ABD'de ordudan emekli olduktan sonra doğal yaşam kursu açan biri, kursiyerlerine satmak üzere benden bıçak aldı. Bunun gibi yabancı müşterilerim var. Ürünüm yurt dışında kendi reklamımı yapıyor. Bu işlerle uğraşan insanlar, genelde bir aradalar. Birbirlerinden görüp bana yeni siparişler veriyor. Yaptığımız bıçaklar bize referans oluyor. Ömür boyu garanti verdiğimiz için insanlar bize güveniyor.'' diye konuştu.

Garantili bıçaklarından geri dönenin hiç olmadığını vurgulayan Poyraz, "Özellikle yurt dışındaki kullanıcılara, bıçağı istedikleri gibi hor kullanabileceklerini, kırılması durumunda yenisini göndereceğimizi söylüyoruz.

Henüz geri dönen olmadı. Benim yaptığım bıçaklarla demir bile kesilir, bıçaklarım zarar görmez. Merdiven altı bir atölye değiliz. Yaptığımız işin arkasındayız." diye konuştu.

Kaliteli bıçak üretip Avrupa ülkelerine satmanın kolay bir süreç olmadığına dikkati çeken Poyraz, şunları kaydetti;

"Avrupa'dan çeliği alıp bıçak yapıp tekrar Avrupa'ya satmak kolay bir iş değil. Bunun altında iyi bir metalurji ve malzeme bilgisi ile bıçak kültürü olması lazım. Çocukluğumdan beri bunlarla uğraştığım için yeterince bilgim var. 22 santimetreden 35 santimetreye kadar değişen ölçülerde bıçaklar yapıyorum.

Bıçaklar modeline ve malzemesine göre 1 ile 10 gün arasında değişen sürelerde çıkıyor. Yurt dışına kargoyu Uluslararası Taşıma Sözleşmesi'ne uygun gönderiyoruz." Poyraz'dan bıçak satın almak için İstanbul'dan gelen Şeref Kepçe ise atölyede çok kaliteli bıçaklarla karşılaştığını dile getirerek, "Hem günlük kullanıma uygun hem de koleksiyonluk bıçaklar satın aldım. Bıçaklara ömür boyu garanti vermesi güven verici." ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal