Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? 1 Dakikada Kirli Ocaklardan Kurtulun

Ocaklarınızın başlıklarını derinlemesine nasıl temizleyebilirsiniz? Ocak başlığınız 1 dakikada nasıl tertemiz olur? Kirli Ocak başlıklarını hangi yöntemle hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz? Ocak temizliği nasıl yapılır?

29.01.2020-16:43 - (Son Güncelleme: 21.09.2021-13:50)Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? 1 Dakikada Kirli Ocaklardan Kurtulun

Mutfak temizliğinin en inatçı ,zorlu lekeleri herkesin temizlemekten muzdarip olduğu ocak başlıklarını birçok insan temizlemeyi sevmez. Mutfak temizliğinde vakit alan ocak başlıklarını temizlemekte sorun mu yaşıyorsunuz? O zaman yalnız değilsiniz! Pratik tüyolarımız sayesinde saatlerce ocak ovalamaya vakit ayırmayacaksınız . Bundan sonra ocak başlıklarınız 1 dakikada tertemiz olacak !

Kirli ve yağlı ocak başlıklarının  yemeklerinizin tadını değiştirmesini etkilediğini biliyor muydunuz? Elbette bunun olmasını sizlerde istemezsiniz! Fakat genellikle çoğu insan ocak başlıklarını yemek yaptıktan sonra pratik bir şeklide üstünkörü temizler. Daha sonra orada biriken yağlar inatçı lekeleri dönüştüğü için bundan büyük pişmanlık duyarsınız. Bu yüzden sizlerle basit yöntemler kullanarak nasıl hızlı ve derinlemesine bir temizlik sağlanacağını göstereceğiz.

OCAK BAŞLIKLARINIZI TEMİZLEMEMEK SAĞLIĞINIZI TEHDİT EDEBİLİR !

Birkaç basit tüyo ile ocak başlıklarınızı temizlemek artık kolay bir hale geliyor. Mutfak temizliğine  her alanda olduğundan daha fazla önem vermelisiniz. Bu bölgede kirlerin birikmesi sağlınızı tehdit ederek oldukça tehlikeli olabilir. Kirleri temizlememek ölümcül olabilir. İnatçı yağ lekeleri , kir ve yemek artıkları ocak başlıklarının deliklerine tıkandığında ocağınızı tıkayabilir. Ocağın gazı çıkacak yer bulamayınca dışarı sızarak borularda birikir. Tahmin ettiğiniz gibi ocak çıkacak yer bulamayınca ateşe karşı duyarlı hale gelir. 

Bu yüzden ocak başlıklarınızı tertemiz tutmak için bu harika tüyolara ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte tertemiz başlıklar için ihtiyacınız olanlar:

-Karbonat 

-Bulaşık süngeri 

-Temizlik bezi

-Ataş 

-Bu malzemelerle hangi adımları izleyeceğinizi anlatacağım.

OCAK BAŞLIKLARININ KAPAKLARINI PRATİK BİR ŞEKİLDE TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ 

Öncelikle ocağınızın gaz vanasını kapatmalısınız. Kapaklarınızın altında , gaz kanalının üzerinde ocak başlıkları bulunur. Kapakları ve ocak başlıklarını dikkatli bir şekilde yukarı kaydırarak çıkarın. Bu yaptığınız işlem temizlik sırasında olası bir kaza çıkmasını önler. Daha sonra ocak başlıkları için sıcak bir suyun bulunduğu kasenin içine karbonat koyarak bekletin. Ardından bulaşık süngeri ile ovalayın. Güçlü lekeler için sabun ve sıcak su yardımı ile birlikte eski bir diş fırçası kullanın. Bağlantılı noktalardaki boşluklar eğer tıkalıysa ataş kullanın. Ataşı düz bir hale gelecek şekilde kıvırın dar boşluklardan ittirin. Bu işlem sonrasında kirler diğer taraftan çıkacaktır. Metale zarar vermemek için kurumasına özen gösterin. 

ELEKTRİKLİ OCAKLARI NASIL TEMİZLEMELİSİNİZ ?

İşte elektrikli ocakları temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler 

-Deterjan

-Karbonat

-Bulaşık süngeri 

-Mikrofiber bez 

-Temizlik bezi 

Eğer elektrikli ızgaranız ve tablaları tamamen yağla kaplıysa, kalıntıları temizlemek için ocağı birkaç dakikalığına açın. Parçalar soğuduktan sonra tablaları sıcak, sabunlu bir suyla yıkayın, ardından 2 ölçek karbonat ve 1 ölçek su karışımında 15 dakika bekletin. Tablalar karışımda beklerken ısıtıcı ızgarayı bezle temizleyin. Damlama tablalarını ovalayın ve karışımı durulayın. Yıkamak ve durulamak için temiz bir sabunlu su kullanın. Bu aşamadan sonra eski parlaklığına kavuşana kadar mikrofiber bizle silebilirsiniz. 

SET ÜSTÜ OCAKLAR TEMİZLENİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Set üstü uçakları temizlerken dikkatli olmalısınız. Elektrikli çakmağı ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Öncelikle ocak başlığınızın üzerindeki yağlı tabakayı temizlemek için ocağınızı nemle bir bezle silin. Böylelikle ocağın üzerindeki yağlı kir tabakası yumuşamış olacaktır. Karbonat karışımı hazırlayarak karışımı ocağın yüzeyine yayarak 15 dakika bekletin. Gördüğünüz gibi gözünüzün korkmasına gerek yok. Ocak temizliği için pahalı deterjan ve malzemelere saatlerce vakit harcamanıza gerek yok. Tüm bu adımları izleyerek pırıl pırıl ocak başlıklarına sahip olabilirsiniz.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal