Ne Kadar Cesaretliyiz?

Hasan Duman
24 Temmuz 2017 Pazartesi 12:56

Zaman… Durduramayacağımız ve nasıl aktığını hiçbir zaman anlayamayacağımız bir kavram. Doğuyoruz, büyüyoruz ve bu dünyadaki zamanımızı doldurup ebediyete göç ediyoruz.

Peki…

Bu hayatı nasıl yaşıyoruz?

Hepimizin hayalleri, idealleri var bu hayatta. Hep bir çaba içindeyiz… Fırsatlara ve hayallere kavuşmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz bazen… Dimi? Birçoğunuzun buna evet dediğinin farkındayım.

Peki! Hayallerinize ulaşmak için Gerçekten Cesaretli misiniz?

Eminim bu soruyu kendinize sorduğunuzda alacağınız cevap cesaretliyim olur lakin bir düşünün cesaretli olsaydınız neden hala hayalleriniz elinizde değil? Şanslı mı değilsiniz? Ya da elinize öyle bir fırsat geçmedi mi? Neden bunu sormuyorsunuz kedinize? Ben şansa inanmam, hayatın her anı, kazanımları, beklenmedik olayların hepsi kişinin kendi özverisi ve tevekkülüyle olur. Eğer çalıştığınız yerde gecenizi gündüzünüze katıyorsanız ve hala hayalleriniz ellerinizde değilse hayatı nasıl yaşadığınıza iyice bir göz atın, ve gelin ufak bir analiz yapalım…

Hepimiz bu üniversite kapılarından gelecek teminatı için geçiyoruz. Gelecekte güzel bir meslek ve güzel bir kariyer yapmak için hatta ve hatta belki ilkokulu bitirmemiş birinin şirketinde yükselmek için eğitim hayatınızda geçirdiğiniz yıllarla orada emek sarf edebilmek için. Gerçekten üniversiteye bunlar için mi gittiniz? Yoksa hayallerinize ulaşabilmek için mi? Hayallerinize ulaşmak için olduğunu biliyorum, ancak önümüze çıkan herhangi bir fırsatı değerlendirmeyecek kadar üşengeç ve korkağız. Bunu gördüğümüz halde görmemezlikten gelmekteyiz. Sonra da olduğumuz mevkiden ya da çalıştığımız işten şikayet etmekte, bazen ise sisteme küfretmekteyiz. Peki neden o sistemi o hale getirenler gibi bizde orada olmayalım? Bir düzen kurmayalım?

Bir Düşünün…

Hemen bize yaptırtmazlar demeyin. Çünkü o sistemi şu an kuranlar, eskiden sistemin başındakiler bize yaptırmazlar deseydi bu sistem olmazdı yılmayıp yaptılar ve İnsanoğlunun yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Ama; Biz ise işimizden çıkıp, eve gidip, tv karşısında, haberlere bakınarak “Asgari ücrete zam geldi mi?” Diye bekleriz. İşte biz bundan dolayı yerimizde sekmekteyiz. Kalkın ayağa düşünün ve başlayın planlamaya; Hareket berekettir ve bereket ise asalettir. Haberlerden sonra dizimiz başlıyor… Aradaki reklamların geçmesi için dakikaları tutuyor saatimize bakıp duruyoruz, hatta işlerimizi acele ile yapmaya çalışıyoruz. O reklamlarda genelde ; Hyundai, Toyota, Renault vb. gibi arabaların reklamlarını kesinlikle görebilirsiniz. Peki bir Ferrari, Bentley, Hummer Land Rover veya Tesla reklamı görebilir misiniz? Eğer görebilseydiniz kesinlikle altınızda bir tane olmuştu şuanda… Niye mi öyle söyledim?

Çünkü; O arabaları alıp binebilen insanlar fırsatın, zamanın değerini bilip, siz tv başında asgari ücret hesabı yaparken, onlar çalışarak, fikirler üreterek birkaç ayın hatta bazıları birkaç yılın işlerini planlayıp çalışmalarını başlatırlar. İşte bütün fark bundan ibaret…

            Çok büyük hayaller kurun ve yarın gidip onu ailenize ya da arkadaşlarınıza anlatın. Eğer çoğunluk size o iş olmaz onu yapamazsın der ya da gülerse bilin ki doğru yoldasınız. Çünkü insanlar hayal bile edemediklerine gülerler. Her taksiye bindiğinizde taksi şoförlerinin bir çoğu zamanında kaçırdığı fırsatları anlatır. Bunu tek taksiciler olarak algılamayın emin olun ki toplumun büyük bir bölümü bunu dert edinmiştir. Dostlar; Bir potaya yüz atış atın kesinlikle bir tanesi girecektir. Yeter ki doğru ve her atışta geliştirerek atın. Fırsat çıkarsa değerlendirin, yoksa yarın çok geç olabilir. Mesela hemen gidip sevdiğiniz, yapmaktan zevk aldığınız bir dalın kulübüne yazılıp onu yapın veya seveceğiniz bir işe girin ya da aklınıza gelen çılgınca bir işi yapmaya çalışın. Kesinlikle fırsat ayaklarınıza kapanacaktır. Hemen ayağa kaldırıp ve onu üzerinize giyin.. Ne kadar Cesaretli olduğunuzu bu şekilde anlarsınız… Unutma, kazanan olmak istiyorsan kaybetmeye alışacaksın.

 

Hasan Duman

 

              

Dr. Ömer Aydın

Zekiye Rahşan Aral Ecevit

Furkan Hasdemir

Bindik Bir Faytona Gedeyoz Tiyatroya

Alper Esen

En Geç 2021 İlkbahar...

Halit Emre Aydın

Konuş, Yaz Nereye Kadar!

Tuğçe Arıbaş

Kimi Sırası Gelince Kral Olur, Kimi Yaptıklarıyla

Semra Aydın Avşar

Dijital Yerli Çocukların, Dijital Göçmen Ebeveynleri