Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

Tüm dünyada en fazla araştırılan konular başında gelen mutlu olmanın yolları merak ediliyor. Gerçekten mutlu olmak isteyen bireyler bunun için araştırmalarda bulunuyor. Mutlu olmanın bilimsel yolları neler? Mutlu olmak için neler yapmalıyız? Mutlu olmanın yolları nelerdir? Nasıl mutlu olabiliriz?

27.01.2021-17:28 - (Son Güncelleme: 27.01.2021-17:28)Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

Bilim insanlarının en fazla eğildiği konulardan biri olan mutluluk kavramı, vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Yaşamı güzelleştirmenin en etkili yollarından biri olan mutluluk aslında mümkün. Mutlu olmanın yolları neler? Nasıl mutlu olunur? Mutlu olmak için ne yapmalıyım?

MUTLU OLMANIN YOLLARI NELER?

Mutlu olmanın yolları nelerdir? İşte başlıca mutlu olma yolları...

Yardımsever olmak

Yapılan araştırmalara göre başkaları için küçük de olsa yardım etmek için para harcamak kendimizi daha mutlu hissettiriyor. Bağış yaparak ve verici olarak daha mutlu olmak bilimsel açıdan kanıtlanmış bir etken.

Bol bol şükretmek

Pozitif psikoloji biliminin kurucularından Martin Seligman, kişilerin her gece kendini mutlu eden üç şeyi akıllarından geçirmesi ile daha mutlu olduklarını kanıtladı. Bunun için abartılı şeylere gerek yok. Gün içinde aldığınız küçük bir hediye dahi şükretmek için yeterli.

Yeni bir şeyler denemek

Yapılan çalışmalara göre yeni deneyimler yaşayan, maceralara atılan insanların daha mutlu olduğu ortaya çıkarıldı.

Hedefler belirlemek

Psikolog Jonathan Freedman, kendilerine hedefler koyan kişilerin koymayanlara göre daha mutlu olduğunu iddia ediyor. Wisconsin Üniversitesi'nden Richard Davidson'a göre, 'Bir amaç doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokar.'

Tarafsız olmak

Mutlu olmak ve olaylara daha objektif bakabilmek için tarafsız olmak da mutluluk üzerinde önemli bir etken.

İnançlı olmak

Yapılan araştırmalara göre inançlı insanlar, olmayanlara nispeten daha mutlu. Doç. Bruce Headey'in, Melbourne Üniversitesi'nde gerçekleştirdiği 25 senelik araştırmaya göre; inançlı insanlar, kariyer endişesinden kaçınıyor ve duygusal açıdan daha istikrarlı oluyor.

Tüm bunların yanında mutlu olmanın diğer yolları:

  • En az 6 saat uyumak
  • 10 iyi arkadaş edinmek
  • Sık sık gülümsemek
  • Sevdiğiniz işi yapmak
  • Mutlu edecek hobiler edinmek
  • Kendinize ve çevrenize dürüst olmak
  • İşe yakın oturmak mutlu olmanın diğer etkenleri arasında. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR