Mısır'da Göstericiler Diktatör Sisi Karşı Tahrir Meydanı'nı Doldurdu

Mısır'da vatandaşlar, başta başkent Kahire'de olmak üzere çok sayıda noktada Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yi protesto etmek için meydanları doldurdu.

21.09.2019-16:05 - (Son Güncelleme: 21.09.2019-15:50)

Mısır'da vatandaşlar, başta başkent Kahire'de olmak üzere çeşitli şehirlerde darbeyle göreve gelen diktatör Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yi protesto etmek için meydanların yolunu tuttu.

Protestocular, "Özgürlük, adalet, tek halk tek ordu, Sisi artık yeter" sloganları atarak Sisi'nın istifasını istedi. Başkentte halkın 'Arap Baharı'nın en önemli simgelerinden olan Tahrir Meydanı'na yürümesi ise insanların kararlılıklarını gösterdi.

Mısır Cumhurbaşkanı New York'a gitmeme kararının Sisi'nin yakın çevresinde tartışıldığı ve özellikle İstihbarah Şefi Abbas Kamel'in bu durumun yanlış bir mesaj verebileceği nedeniyle ziyaretin iptal edilmesine karşı olduğu ifade ediliyor.

İspanya'da yaşayan Mısırlı iş adamı Muhammed Ali, Sisi'yi yolsuzlukla suçlayarak halkı sokağa çağırmıştı. 15 Eylül'de sosyal medya üzerinden "yeter Sisi" hashtag'i altında toplanan halk, "meydanlara tekrar döneceğiz" diyerek Sisi'ye gözdağı vermişti.

SİSİ, NEW YORK ZİYARETİNİ İPTAL EDEBİLİR

Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin, bugün gerçekleşen gösteriler nedeniyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York'a yapacağı ziyareti iptal edebileceği belirtildi. Mısır basınından Mada Masr'a konuşan kaynaklar, Sisi'nin programının şu ana kadar iptal edilmediğini ancak New York seyahatine bugün başlayan Dışişleri Bakanı Sameh Şükrü'nün yolculuk öncesinde New York'ta Mısır delegasyonuna kendisinin başkanlık edebileceği yönünde bilgilendirildiğini dile getirdi.

New York'a gitmeme kararının Sisi'nin yakın çevresinde tartışıldığı ve özellikle İstihbarah Şefi Abbas Kamel'in bu durumun yanlış bir mesaj verebileceği endişesiyle ziyaretin iptal edilmesine karşı olduğu iddia edildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR