Meteroloji Sağanak Yağışa Karşı Uyardı

Meteroloji Genel Müdürlüğü, sağanak yağış beklendiğini ve sıcaklıkların 4 ila 8 derece azalacağının tahmin edildiğini paylaşırken, ani sel, su baskını, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli fırtınaya karşı uyarı yaptı.

16.05.2021-14:23 - (Son Güncelleme: 16.05.2021-14:23)Meteroloji Sağanak Yağışa Karşı Uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 16 Mayıs Pazar gününe ilişkin hava durumu tahminlerini paylaştı.

Meterolojiden yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Afyonkarahisar, Kütahya, Çorum, Amasya, Ardahan, Kars çevreleri ile Ağrı ve Van’ın doğu kesimlerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Marmara’nın güneyi, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ANİ SEL, SU BASKINI VE FIRTINAYA KARŞI DİKKAT

Ani sel, su baskını, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

HAVA SICAKLIĞI DÜŞECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı batı bölgelerde 4 ila 8 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek. 

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle;

Ankara: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25

İstanbul: Parçalı bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23

İzmir: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu 26

Adana: Az bulutlu ve açık 29

Antalya: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, kuzey ilçeleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23

Samsun: Parçalı ve az bulutlu 20

Trabzon: Parçalı ve az bulutlu 20

Erzurum: Parçalı bulutlu 26

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 34


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR