Mavi Vatan-2021 Tatbikatının Ne Zaman Başlayacağı Belli Oldu

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının planlı eğitimlerinden "Mavi Vatan-2021 Tatbikatı"nın 25 Şubat-7 Mart 2021 tarihlerinde Ege Denizi ile Akdeniz'de gerçekleştirileceği açıklandı.

23.02.2021-11:01 - (Son Güncelleme: 23.02.2021-11:01)Mavi Vatan-2021 Tatbikatının Ne Zaman Başlayacağı Belli Oldu

Kahraman askerlerimiz, 'Mavi Vatan-2021 Tatbikatı' için çalışmalarını sonlandırdı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamaya göre, "Mavi Vatan-2021 Tatbikatı" ve  Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı karargah, birlik ile gemilerin hazırlık hallerinin değerlendirilmesi amaçlanıyor.

Vazife grubu düzeyinde esas harekat nevilerinin test edilmesi, deniz harekatı ile müşterek harekat taktiklerine ilişkin kabiliyetlerin geliştirilmesinin de değerlendirildiği eğitimde, öteki kuvvet komutanlıklarıyla müşterek çalışabilirlik yöntemlerinin ve karşılıklı destek olanaklarının kabiliyetlerinin test edilmesi ile etkenlerin harbe hazırlık düzeylerinin arttırılması hedefleniyor.

Eğitimde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 82 gemi, beş deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ve İnsansız Hava Araçları (İHA),Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ile SAT/SAS vazife timleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığından taarruz ve genel maksat helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığından, F-16, F-4 ile HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçakları, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından arama kurtarma etkenleri, Sahil Güvenlik Komutanlığından da S/G botları olmak üzere toplamda 87 gemi, 27 uçak ile yirmi helikopter olacak.

mavivatn230021212121

İnsansız Hava Araçlarının (İHA),deniz harekat bölgesinde operatif ile taktik düzeyde kullanımının temin edileceği tatbikatta, esas harekat ortamının kurulması için, yüksek hızlı insansız araçların hedef olarak değerlendirileceği su üstü ile hava savunma şartları gerçekleştirilecek.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR