Manisa-İzmir Arasını 15 Dakikaya Düşürmüştü! Sabuncubeli Tüneli’nden 305 Milyon Lira Tasarruf Edildi

Manisa-İzmir arasını 15 dakikaya düşüren ve yılda yaklaşık 40 bin aracın kullandığı Sabuncubeli Tüneli sayesinde yıllık toplam 305 milyon TL tasarruf edilirken, 6 bin 91 ton daha az karbon salındı.

22.06.2021-16:49 - (Son Güncelleme: 22.06.2021-17:24)Manisa-İzmir Arasını 15 Dakikaya Düşürmüştü! Sabuncubeli Tüneli’nden 305 Milyon Lira Tasarruf Edildi

Senede 40 bin aracın geçtiği Sabuncubeli Tüneli’nde 305 milyon TL tasarruf yapıldı. Evliya Çelebi’nin yazdığı seyahatnamede ’korkunç’ olarak geçen Sabuncubeli Geçidi, 3 sene evvel yapılan 4’er kilometrelik çift tüp tünel sayesinde artık daha konforlu ulaşım imkanına sahip. Eski başbakan Binali Yıldırım tarafından 11 Haziran 2018 tarihinde açılışı töreni yapılan Sabuncubeli Tüneli, zaman, yakıt, emisyon ve kaza maliyetleri göz önüne alındığında sürücülere ve ekonomiye faydada bulundu. 


ÇİFT TARAFLI TÜNEL D-565 

Devlet Yolu’nun Manisa ile İzmir arasında bulunan kesiminde, en yüksek noktası 580 metre rakıma ulaşan Sabuncubeli Geçidi’nde yer alan tünel 4.070 metrelik çift tüpten oluşuyor. Yeni Avusturya Yöntemi (NATM) ile inşa edilen tünelin giriş-çıkış portallarında bulunan kavşaklar ve bağlantı yolları ile beraber proje toplamda 6 bin 600 metre uzunluğa ulaşırken, giriş portall Bornova’ya 9,4 km uzaklıkta, çıkış portall ise Manisa’nın merkez ilçesine 12 km uzaklıkta yer alıyor. 

YILLIK ORTALAMA 40 BİN ARAÇ GEÇİYOR 

Buna bağlı olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, Sabuncubeli Tüneli projesinin sürücü ve ekonomiye olan faydasını şöyle sıraladı: ‘Sabuncubeli Tüneli, kışın buzlanmanın yoğun olduğu, eğimin yüzde 9,5 ’a ulaştığı, 14 adet düşük standartlı kurptan oluşan Sabuncubeli Geçidi’nde güvenli, konforlu ve ekonomik trafik akışının tesis edilmesi amacıyla inşa edilmiştir. Projenin tamamlanmasıyla yüksek eğim ve küçük kuplar ortadan kaldırılarak yol eğimi tünel içinde yüzde 1,5’a indirilmiş, bu kesimdeki karla mücadele ve yüksek bakım maliyetlerinin önüne geçilmiştir. 

'İZMİR-MANİSA ARASI 15 DAKİKA'

Yıllık Ortalama Günlük Trafik (YOGT) miktarının 40 bine yaklaştığı devlet yolunun tünel konforuyla geçilmesi sağlanarak İzmir ile Manisa arasındaki ulaşım 15 dakikaya indirilmiştir. 


‘305 MİLYON LİRA TASARRUF EDİLDİ’ 

Sabuncubeli Tüneli ile zamandan 290 milyon TL, akaryakıttan 15 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 305 milyon TL tasarruf edilmekte, 6 bin 91 ton daha az karbon salınımı sağlanmaktadır. Sabuncubeli Tüneli ayrıca, İzmir ve Manisa şehirlerinin enerji, sanayi, turizm, ticaret, madencilik ve lojistik açısından daha fazla gelişmesine imkan sağlamaktadır.’ 

KARBON SALINIMI AZALDI 

Söz konusu Sabuncubeli Tüneli’nin Ege Bölgesi ve Manisa ekonomisine sağladığı faydayı ele alan AK Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, seneden 40 bin aracın bu tünelden geçtiğini dile getirerek ‘Sabuncubeli Tüneli’nin Ege Bölgesi başta olmak üzere şehrimize çok büyük katkısı bulunuyor. Yılda 40 bin araç bu tünel üzerinden seyahat ediyor. Bu tabi sadece İzmir ve Manisa arasında değil. İstanbul’dan İzmir’e gelen 40 bin araç bu yolu kullanmış durumda. Hem zamandan hem yakıttan büyük tasarruf sağlanıyor. Tünel sayesinde ayrıca yıllık 6 bin 91 ton zehirli gazın araçlardan salınımının da önüne geçilmiştir. Bu da hem hava kirliliğini önlemek açısından hem de tünelin ne kadar çevreye dönük ve faydasının olduğunun bir nevi göstergesi. Bu tüneli aynı zamanda İzmir-İstanbul Karayolunun Ege’ye açılan penceresi olarak ifade edebiliriz’ dedi. 

‘EGE BÖLGESİNİN İPEK YOLU’ 

Milletvekili Murat Baybatur, Sabuncubeli Tüneli’nin adeta bir ‘İpek Yolu’ olduğunu dile getirerek ‘Sabuncubeli Tüneli, Avrupa’dan başlayıp İstanbul üzerinden Muğla ve Aydın gibi turizm kentlerine giden bir güzergah üzerinde bulunmasıyla da şehirlerimize katma değer sağlıyor. Ege Bölgesi ekonomisi açısından Sabuncubeli Tüneli adeta bir ‘İpek Yolu’ oldu. Hem ekonomik, hem stratejik hem de güvenli yolculuk açısından büyük öneme sahip bir tünelimiz var. Tünelin bölgemize kazandırılmasını sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir Manisalı bir Ege’li olarak teşekkür etmek istiyorum. Son Başbakanımız Binali Yıldırım beyfendinin de Ulaştırma Bakanlığı döneminde tünelin yapılmasına büyük katkısı oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz’ ifadelerini kullandı. 

‘İTİRAZ EDENLER SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜLER’ 

Söz konusu Sabuncubeli Tüneli’nin açılmadan önce muhalefet tünelin ücretli olacağına ilişkin söylemlerini de dile getiren Baybatur, tünel yapılırken bir sürü sorun çıkardığına da değinerek ‘Muhalefetin artık bizce klasikleşmiş bir muhalefet etme anlayışı var. Sabuncubeli Tüneli yapılırken bir sürü yaygara çıkardılar. Ortaya ‘tünelden paralı geçiş olacak’ diye bir şey attılar. Bakıp gördüler ki böyle bir şey yok, özür bile dilemeden sessizliğe büründüler. Biz Marmaray’ı, 3. köprüyü, 3. hava limanını da yaparken de bu projeler vatandaşın lehine bir durum sergiliyor mu, partisel olarak AK Parti’ye yarıyor mu? diye bakıp, milletin kafasında ters algılar oluşturmaya çalışıyorlar. Sabuncubeli Tüneli için de bunu yapmaya çalıştılar. Bu artık alışmış olduğumuz muhalefetin yıpratma, yalan söyleme, iftira atma politikasıdır. Tünel açıldı, vatandaşlarımız ücretsiz bir şekilde kullanıyorlar. Eser ve netice ortada’ dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR