Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Başlamadan Sette Kriz Çıktı

Yeni sezonun dikkat çeken yapımlarından Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin setinde daha yayınlanmadan başlamadan bir dizi kriz çıktı. İşte haberin detayları...

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Başlamadan Sette Kriz Çıktı

Büyük prodüksiyonlu bir dönem dizisi olan Uyanış Büyük Selçuklu şimdiden oyuncuları, kostümleri, tarihsel mekanları ve hikayesiyle dikkat çekmeye başladı. Ancak dizi başlamadan sette kriz çıktı.

Geniş bir kadrosu bulunan Uyanış Büyük Selçuklu’nun oyuncuları arasında Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe yer aldığı dizide kriz yaşanıyor.

Set çalışanları yaptıkları açıklamada, 'Uzun süredir yapılmayan ödemeler vardı. Bu ödemelerle ilgili geçen hafta bir iş bırakma eylemimiz olmuştu, daha sonra paralarımızın haftalık olarak her salı yatacağı bildirildi. Fakat dün itibariyle paralar tekrar yatmayınca işi bıraktık. Dün 5’te herkes evlerine döndü, bu sabah tekrar geldik. Şu an itibariyle iş bırakmış durumdayız' dedi.

Kötü set koşullarında çalıştıklarını dile getiren set-dekor işçileri, 'Durum inanılmaz kötü, 24 saat çalışmaya zorlanıyoruz. Büyük bir mobbing yapılıyor. Zorunlu mesailer var, yemekler çok kötü' şeklinde konuştu.

Bir basın bildirisi de yayınlayan set dekor işçileri, ödemelerini alana kadar iş bırakma eylemlerini devam ettireceklerini söyledi. Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi set dekor işçilerinin yayınladığı basın bildirisinde yer alan ifadeler şöyle;

'28 Eylül 2020 Pazartesi günü TRT 1 kanalında yayına girecek olan, yapımı Akli Film tarafından üstlenilen ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ adlı dizinin Çekmeköy ormanındaki platosunda dekor ekibinde bulunan 260 kişiye yakın çalışan sette mobbing’e maruz kalıyor. 24 saat kesintisiz çalışmaya zorlanarak bozuk yemekler ısrarla çalışanlara dayatılıyor. Personel için tuvalet ve su ihtiyacı karşılanmıyor. Giyinme odaları hijyenden uzak. Bunlara rağmen çalışmaya devam edip Covid-19 sürecinin getirmiş olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelmeye uğraşan set-dekor işçilerine haftalık yapılması gereken ödemeler de üç aydan beri sürekli aksamalar yaşanmıştır. Bu aksamalar beş haftadır ödemelerin hiç yapılmadığı bir duruma gelmiştir. Set-dekor işçileri 23 Eylül Çarşamba günü saat 17.00’de almaları gereken 5 haftalık ödemelerini alamadıkların için iş bırakma eylemine başlamıştır. Set-dekor işçileri çalışma koşullarının iyileştirilip, ödemelerini alana kadar eylemlerini devam ettirme konusunda sonuna kadar ısrarcı olacaklardır.' (Medyaradar)

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR