TRT1 ekranlarında yayınlamaya başlayacak olan Kut'ül Amare ne zaman başlayacak? sorusu Kut'ül Amare ilk bölüm ve tnıtım fragmanlarından sonra merak edildi. 8 Mart 2017'de TRT1 ortak yayınında konuşan Cumhrbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kut'ül Amare ile alakalı sözler söylenmişti. Hemen akabinde de alınan karar üzerine Kut'ül Amare çekimlerinin başlayacağı açıklanmıştı.

Merakla beklenen Kut'ül Amare ilk fragmanı yayınladı.  Merakla başlaması beklenen Kut'ül Amare ne zaman başlayacak? sorusu cevabı netleşmese de tarihi konuların işlendiği dizinin aralık ayında başlayacağı söylendi. 

KUT'ÜL AMARE (KUT MUHAREBESİ) NEDİR? 

İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak tanımlanmaktadır. 1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. Dicle Nehri kıyısında Kut'ül Amare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınması başarasıyla sona erdi.

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ’NDE NELER YAŞANDI?

Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend komutasındaki İngiliz 6. Poona Tümeni (Hint Tümeni) Bağdat'a ilerlemeye çalışırken 22-23 Kasım 1915'te Selman-ı Pak Muharebesi'ni (Ctesiphon) kazanamayarak geri çekildi ve 3 Aralık'ta Kut'a sığındı.

Goltz Paşa'nın Bağdat'a gelişi ve Nurettin Bey birliklerinin ilerlemesi Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu'nun komutanlığına atanarak 5 Aralık'ta Bağdat'a varan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa'nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) 'Sakallı' Nurettin Bey'in birlikleri 27 Aralık'ta Kut'u kuşattı.