Oyuncu Selen Soyder, şu sıralar yeni projeler için görüşmeler yaptığını açıkladı.

SELEN SOYDER KİMDİR?

Mükerrem Selen Soyder 26 Aralık 1986, Alsancak, İzmir doğumlu. Miss Turkey 2007 birincisi olan 2007 Türkiye güzeli,Türk model ve oyuncu.

Yanya göçmeni bir ailenin ilk ve tek çocuğu olarak 26 Aralık 1986 tarihinde İzmir, Alsancak'ta dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi İzmir'de bitirdi.

2006 yılında Miss Model Of Turkey yarışmasında Türkiye'nin en iyi modeli seçildi ve Miss Bikini Of The Universe yarışmasında Çin Halk Cumhuriyetî'nde Türkiye'yi temsil etti. İlk 5'e giren Soyder, Türkiye'ye "En iyi milli kostüm ödülü"nü de getirdi. kazandığı yarışmada Kızıl Kraliçe ünvanını aldı. Aldığı bu ünvan dünyada bir ilkti.

2007 yılında star TV'nin düzenlediği ve 1200 kişinin başvurdugu Türkiye Güzellik Yarışması Miss Turkey'de Türkiye Güzeli seçildi ve Türkiye'yi Miss World 2007'de 106 ülkenin içinde Çin'in Sanya adasında temsil etti. İlk 5'e giremedi.

2007 yılında Vakko'nun modeli olmuştur.Daha sonra dil eğitimi için Kanada'ya giden Soyder 2009 yılında Türkiye'ye döndü. Babasının isteği üzerine spikerlik kursuna yazıldı ve Star TV Ana haber'de staj yapmaya başladı. Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil'in haber ekibinde yer aldı.

2010 yılında fox tv'de yayınlanan Yer Gök aşk dizisinde başrolde oynamıştır, canlandırdıgı Toprak karakteriyle Lale Devri isimli diziye geçerek Türk dizi tarihinde bir ilki gerçekleştirmiştir.

2013 yılında adına bir dergi açılmıştır. Selenist dergisiyle adına ilk dergi açılan insan olarak tarihe geçmiştir. 2014 eylül ayında Star Tv de yayınlanan Reaksiyon isimli dizide Zeynep adında ki bir kalp uzmanınını canlandırmıştır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümünde okumuştur.

Kaynak: Milliyet