Beşinci solo albümü ‘Zincirimi Kırdı aşk’ ile isminden söz ettiren Mustafa Ceceli, müzik sektöründen dert yandı. Aranjör olmasaydı single çıkarmayı tercih edeceğini belirten sanatçıyla yeni albümünü, İrem Derici’yle düetini ve müzik sektörü hakkında konuştu.

Albümünüzün hikayesini anlatır mısınız?

14 şarkıdan oluşuyor. Bu albüme bir yıl önce başladık. Beşinci albüm olduğu için ekip olarak repertuvara çok özeniyorduk. Ravi İncigöz ve Sezen Aksu dışında ilk kez çalıştığım kişiler var. Hayatında ilk bestesini yapan kişilere de yer verdim.

Yedi yıla beş solo albüm ve onlarca proje sığdırdınız. Bu dönemde riski değil mi?

Aranjörlüğe, şarkıcılık eklenince gaza basmışız. 90’lı yıllarda sanatçılar, 2-3 yıl arayla albüm çıkardıklarında şaşırıyordum. O dönemde kaset kültürü olduğu için inanılmaz geri dönüşler oluyordu. Şimdi albüm çıkaranlar ya söz yazarı-bestecidir ya da benim gibi aranjördür. Yoksa tek başına albüm çıkarmak büyük maliyet. Aranjör olmasam ben de albüm yerine single çıkarırım.

Şimdiden yeni albüm için çalışmaya başladınız mı?

2019 yılından önce albüm çıkarmayı düşünmüyorum. 14 klip çekerek bir rekora imza atmak istiyorum. Gölgede kalacak bir parça yok. Hepsi için çok güzel geri dönüşler alıyorum.

Seslendirdiğiniz şarkılar fenomen oluyor. Seçiminizi nasıl yapıyorsunuz?

Bir ekibimiz var. Prodüktörüm Samsun Demir ve menajerimin kulağına çok güveniyorum. Benim ıskaladığım bir şarkı için, ‘Bunu söylemeyeyim’ dememe rağmen prodüktörümün aldırdığı şarkı fenomen olmuştu.

‘Kıymetlim’ şarkısı kısa sürede 25 milyon kez dinlendi. Bu kadarını bekliyor muydunuz?

Beklemiyordum. Sinan Akçıl bu şarkıyı 10 ay önce yazdı. Sürekli, “Ne zaman söyleyeceksiniz?” diye mesajlar atıyordu. Toplamda 1 milyar 350 milyon tıklanma olmuş. Amacımız bu geri dönüşün hakkını verip, daha iyi işlere imza atmak.

'İREM DERİCİ'YLE ABİ-KARDEŞİZ'

İrem Derici’yle düet fikri nasıl ortaya çıktı?

Yıllardır istiyorduk. İrem bir gece, “Sinan’da bir şarkı buldum” dedi. Aslında Sinan Akçıl, şarkıyı ilk Demet’e dinletmiş ve Akalın, “Bu şarkıda Mustafa Ceceli’yi duyuyorum” diye bana paslamış. Gördüğünüz gibi sanatçı dayanışması yaşıyoruz.

İrem Derici’yle başka proje olur mu?

İrem’le ruh olarak örtüşüyoruz. İçi dışı bir. Abi-kardeş gibiyiz. Devamında televizyonda ya da sahne üzerinde mutlaka bir şeyler yapmayı düşünüyoruz.

‘Peşindeyim’ şarkısına Ajda Pekkan’la düet yaptınız. Nasıl bir deneyimdi?

Albüm çıkışına bir ay kala belli oldu.

Bir efsaneyle çalışmak onur verici. Ajda Pekkan’ı müzik konusunda kandıramazsınız. Bana çok şey kattı.

‘Sosyal medya hesaplarım organik’

Müzik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dinleyici daha dijitale alışamadı. Geri dönüş alamadıkları için, prodüktörler yeni seslere destek veremiyor. Benim ‘Emri Olur’ şarkısı legal 6 bin, illegal 750 bin indirilmişti. Öyle olunca da sektör iyi yere gitmiyor.

Sahte tıklanma haberleri gündeme geliyor. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?

Çok şükür benim tüm sosyal medya hesaplarım organik. Takipçimlerimden gelen beğeni doğru orantılı... Aleyna Tilki’nin şarkısı 200 milyonu geçti ama başarılı olduğu için kimsenin şüphesi olmaz.

Sanatçıların siyasete karışması doğru mu?

Eskiden sanatçılar spora ve siyasete karışmasın derlerdi. Son dört yıl ‘tarafını belli et’ üzerine kuruldu. Düşüncemi açıklasam da saygı duyulması gerekiyor. Zaten saygı duyulmuyorsa demokrasiden bahsedemeyiz.

Kaynak: Milliyet