Mehmet Yağmur Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

Türk sinemasında birçok filmde rol alan oyuncu Mehmet Yağmur, tedavi gördüğü hastanede koronavirüs nedeniyle 78 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Mehmet Yağmur Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

Mehmet Yağmur Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

Koronavirüs testi pozitif çıkan Mehmet Yağmur, Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Yağmur, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

Cumartesi günü koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren oyuncu Mehmet Yağmur, dün Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi. Mehmet Yağmur’a geçen yıl 9’uncu Uluslararası Malatya Film Festivali’nde ’Sinemanın Olmazsa Olmazları’ ödülünü takdim eden yönetmen Haydar Işık, şu ifadeleri kullandı:

‘Figüran mecazi olarak ‘sönük, etkisiz olan kimse’ anlamına gelse de gerçekte dizi ve sinemada konuşması (replik) olmayan ya da çok az olan rolleri oynayan kimselere denir. Başroller, ışıklar, kameralar, karavanlar. Dizi ve film sektörünün olmazsa olmazları sayılırken, figüranlar genellikle arka planda kalır hatta unutulur. Halbuki onlar film setlerinin ’fark edilmeyen’ yıldızlarıdır. Sıkça görürsünüz aslında onları ama dikkat etmezsiniz. İsimlerini kimse bilmez. Setler de bile ’Figüranlar şöyle geçsin’ denir. Ya bir kafe sahnesinde arka masada oturan müşteri, ya bir hastane sahnesinde sırasını bekleyen hastadır, ya bir doktor ya da avukattır. Ya da Mehmet Yağmurgibi Yeşilçam filmlerinde devamlı dayak yiyen kötü adamdır. Yediği her yumrukta ayağa kalkıp evine ekmek götürdü Mehmet ağabey. Koordinatörlüğünü yaptığım 9’uncu Malatya Film Festivali’nde ’Sinemanın olmazsa olmazları’ kategorisinde kendisine ödül vermiştik. Yüzlerce filmde binlerce dayak yemiş ve hep ayakta kalmıştı. Yıllar sonra ’fark edildiğinin’ görülmesi onu çok mutlu etmişti. Ancak hayatın yumruğuna yenik düştü Mehmet abi. Bu dünyadaki filminde, Allah’ın kendisine yazdığı rolün son sahnesini çekti. Yakalandığı corona virüs hastalığından maalesef kurtulamadı. Kendisine rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dilerim. Sinema emektir’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR