Türkiye'de büyük etki oluşturan 72. Koğuş filmi 1940'lı yıllarda geçiyor ve Fatma karakterini canlandıran Avşar, kendisine t*cavüz eden eniştesini bıçaklayarak öldürerek ve hapse düşüyor. Cezaevine düştükten sonra da başı beladan kurtulmuyor olan Avşar, bu sefer de çamaşırlarını yıkadığı mahkumların gazabına uğruyor ve kollarından asılarak t*cavüze uğrayacak. T*cavüz sahnelerinin çekimleriyse eski Sümerbank Fabrikası'nda kurulan platodaki koğuş odasında gerçekleşecek.

Yapımcılığını Yavuz Bingöl ve Kerem Alışık'ın sahip olduğu Sasin Prodüksiyon'un üstlendiği filmde Bingöl ve Alışık aynı zamanda başrolde oynuyor. Ayrıca, Songül Öden, Civan Canova, Ayça Damgacı, Bülent Şakrak ve Volga Sorgu da filmde yer aldı.

FİLMİN KONUSU

Namus uğruna 1940’lerde geçen filmde Hülya Avşar’ın canlandırdığı ‘Fatma’; kendisine t*cavüze kalkışan eniştesini bıçaklayarak hapse giriyor. Ancak talihsiz genç kadının çilesi bununla bitmiyor. Güzelliğiyle dikkat çeken Fatma, erkek mahkumların çamaşırlarını yıkadığı hapishanede kendini korumak için her gün olay çıkarıyor. Bu yüzden de sık sık başka cezaevlerine gönderiliyor. Son olarak gönderildiği Bursa Cezaevi’nde de kimseye yüz vermediği için başına olmadık işler geliyor. Başını Hilmi’nin (Civan Canova) çektiği gözü dönmüş mahkumlar, kollarından astıkları genç kadına saatlerle işkence ediyorlar. Avşar, hapishanedeki diğer bir mahkum ‘Hilmi’ tarafından elleri ve ağzı bağlanarak işkenceye maruz bırakılıyor. Hülya Avşar, t*cavüz sahnesinde zorlu anlar yaşadı.