Fazıl Say, Sözcü Gazetesine Tepki Gösterdi

Ünlü piyanist Fazıl Say, Sözcü gazetesine verdiği röportajda sözlerinin manşete taşınma şekline tepki gösterdi. Sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Say, ‘Tipik bir cümleyi kesmece örneği... Bu manşeti okuyan biri bana küfürü basar’ diye isyan etti.

Fazıl Say, Sözcü Gazetesine Tepki Gösterdi

Fazıl Say, Sözcü Gazetesine Tepki Gösterdi

Sözcü’ye röportaj veren Fazıl Say, gazetenin kendisini hedef tahtasına koyduğunu belirterek sosyal medya hesabında dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Instagram sayfasında 'Sözcü gazetesine çok kızgınım' yazılı bir görsel yayınlayan Fazıl Say, paylaşımının altına şu satırları yazdı:

‘Sözcü ile röportaj yapmaktan oldum olası çekinmişimdir. Çünkü bu çarpıcı manşet tutkusu, insanları hedef tahtasına koyuyor.

Suya Yazılan kitabımla ilgili röportaja gelmişlerdi 5 gün önce. Ben bugün röportajdan sadece kendi dediklerimi ayıklayıp size sundum. Onların manşetlerini değil.

Bakın; Yurtdışına kaçan beyin göçüyle ilgili;

(kitapta böyle bir bölüm var)

Cümlem şöyle;

‘Ben de bir dönem Türkiye’den kaçmayı düşündüm ama sonra doğru bildiklerimin mücadelesini vermek için kaldım’

Sözcü’nün manşeti;

‘TÜRKİYE’DEN KAÇMAYI DÜŞÜNDÜM’

Tipik bir cümleyi kesmece örneği...

Bu manşeti okuyan biri bana küfürü basar.

Hiç kusura filan bakmasınlar, ben bir daha bu gazete ile hiç bir şekilde iletişimde olmayacağım. Okumayacağım da.

İstemiyorum. Kusura bakmayın kardeşim. Hedef tahtasına koymaktır bu. Bir insanı toplum önünde yıpratmaktır. Özür mözür de dilemeyin. Sözcü gazetesinin bu hedef göstermesinde Akit’den ne farkı var?

Allahtan ilave eki filan.

Sözcü bunu sıkça yaptı bana. Ve ben bir kaç kere çok sert şekilde uyardım.

Bir sanatçı, pandemi döneminde kitap çıkarıyor. Şu hale bak ya. Vahşi manşetler arasında kendi dediklerimizi de kitabımızı da arar olduk.

Bu gazetecilik filan değil!

Bu sizinki insanları hedef tahtasına koymak. Ayar çakmak!

Bu gazetede manşeti görüp bana Sİ..TR’i çeken herkes HAKLIDIR!

‘STTR NEREYE GİDERSEN GİT!’ diyen herkes haklıdır!

O yüzden kardeşim ben de diyorum ki; sen git nereye gidersen! Defol! Defolun hayatımdan!’

SÖZCÜ’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Fazıl Say’ın paylaşımının ardından açıklamada bulunan Sözcü gazetesi, şu ifadeleri kullandı: ‘Bugün piyasaya çıkan Sözcü HaftaSonu Gazetesi'nde, muhabirimizin ünlü piyanist Fazıl Say'la yaptığı röportaj manşette yer aldı. Fazıl Say röportajda, son kitabında da yazdığı gibi, 'Ben de bir dönem Türkiye'den kaçmayı düşündüm' dediğini aktardı.

Sözcü bunu manşete taşıdı. Ancak Say, 'Sözcü cümlemi kesmiş' deyip, kaçma bölümünün manşete çıkarılmasına tepki gösterdi.

Hatta ağır eleştirilerinde Sözcü'ye Akit'le aynı kefeye koyma haksızlığını yaptı. Oysa Fazıl Say, hem kitabında, hem röportajında 'Ben de bir dönem Türkiye'den kaçmayı düşündüm. Ama sonra mücadele etmek için kaldım' diyordu.

Say'ın, kendi sözlerine sahip çıkmayıp Sözcü'yü sert dille eleştirmesi, hoş olmadı.

Ancak yine de Fazıl Say, hem röportajında hem de kitabında 'Ben de bir dönem Türkiye'den kaçmayı düşündüm' demediyse özür dileriz’

Yazılı açıklamada bulunan Sözcü gazetesi, Fazıl Say ile yapılan röportajın ilgili bölümünün ses kaydını da sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR