Dünyaca Ünlü İngiliz Aktör Albert Finney Hayatını Kaybetti

Defalarca kez Oscar'a aday gösterilen dünyaca ünlü İngiliz film yıldızı Albert Finney'in ailesi yaptığı "Kısa bir hastalıktan sonra en yakınlarının yanında huzur içinde vefat etti." açıklaması ile vefat haberini duyurdu.

Dünyaca Ünlü İngiliz Aktör Albert Finney Hayatını Kaybetti

Ünlü İngiliz aktör Albert Finney hayatını kaybetti.

 İngiliz aktör Albert Finney, 82 yaşında yaşamını yitirdi.

AİLESİ AÇIKLADI

Finney'in ailesinden yapılan yazılı açıklamada, "Kısa bir hastalıktan sonra en yakınlarının yanında huzur içinde vefat etti." ifadeleri kullanıldı.

BAŞARILARLA DOLU BİR HAYAT

"Tom Jones" rolüyle 1963'te dikkati çeken ve uluslararası üne kavuşan Finney, bu filmdeki oyunculuğuyla ilk Oscar adaylığını da elde etti. Ayrıca "Doğu Ekspresinde Cinayet", "The Dresser", "Volkanın Altında" ve "Erin Brockovich" filmleriyle de Oscar'a aday gösterilen Finney, son yıllarda ise "Skyfall" ve "Bourne" serisi filmleri ile beyaz perdede yer aldı.

İngiltere'de 1936'da dünyaya gelen Finney, küçük yaşta sahneye çıktı. Herhangi bir bağlantısı olmamasına ve işçi sınıfından gelmesine rağmen, Londra'nın prestijli Kraliyet Dramatik Sanatlar Akademisi'ne kabul edildi.

5 KEZ OSCAR'A  ADAY GÖSTERİLDİ

Profesyonel olarak ilk kez 19 yaşında, 1956 yılında çekilen "She Stoops to Conquer" adlı televizyon filiminde rol alan Finney, kariyerine 5 Oscar adaylığının yanı sıra Bafta olarak bilinen 2 İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi ödülü sığdırdı.

Son Dakika Magazin Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Magazin Haberleri-->