ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın kendi ismiyle ürettiği ayakkabı markasına yapılan eleştiri ve suçlamalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Şimdi de Ivanka Trump'ın ayakkabılarının insan haklarına uygun olmayan koşullarda üretildiği ve dayak aracı olduğu öne sürüldü.

Kendi ismini verdiği moda markasıyla satış rekorları kıran ve 'modanın first lady'si olarak da tabir edilen Trump'ın kızı Ivanka Trump'a taklit davasından sonra bir suçlama daha geldi. Amerikan Associated Press ajansı, Ivanka’nın kendi ismini taşıyan ayakkabılarının izini sürdü.ABD Başkanı Donald Trump'ın kız Ivanka Trump'ın, dev firmalara Amerika'da üretim yapmaları için yaptırımlar uygulamaya kararlı olan Trump'ın ithalat politikalarına rağmen kendi ismine olan ayakkabıları, Çin’deki bir fabrikada üretmeye devam ettiği öğrenildi. Çin’deki fabrikaya ulaşan Amerikan ajansı, bu ayakkabıların çok uzun ve düşük maaşta çalıştırılan işçiler tarafından insan haklarına uymayan koşullarda üretildiğini öne sürdü.

Ganzhou Huajian Group’a ait fabrikada çalışan üç işçi, üretim kotasını yakalamak için günde en az 15 saat çalıştırıldıklarını iddia etti. Fabrikada, yöneticilerin topuklu ayakkabılarla işçilerin başına kanatacak şekilde vurduklarını öne sürüldü.Lüks ayakkabı firması Aquazzurra, Ivanka Trump'ın şirketi için ayakkabı üreten Marc Fisher Holding'in, "Wild Thing" isimli modelini neredeyse birebir kopyaladığını öne sürmüştü. Mahkeme, Beyaz Saray'daki görevleri nedeniyle zamanı olmadığı söylemesine rağmen Ivanka Trump'ın ifade vermesine karar vermişti.