Barış Manço Nereli?

Türk müziğinin efsanelerinden olan Barış Manço'nun hayatına dair detayları derledik. Peki, Barış Manço kimdir? Barış Manço nereli? İşte yanıtı...

Barış Manço Nereli?

Dünyaca tanınan, Türk halkının sevgisini kazanmış, şarkıları yıllar sonra bile dinlendiği zaman dillere dolanan ve onlarca defa yeniden yorumlanan Barış Manço’yu daha iyi tanımak istemek kadar doğal bir şey yoktur.

Bunu yapmak için de hayatı hakkında bilgi edinmek ister insanlar. Manço hakkında merak edilen bir soru olan “Barış Manço nereli?” sorusunu yanıtladık yanıtlamasına, ama ondan önce de hayatı hakkında bazı bilgiler vermeyi de ihmal etmedik. Yediden yetmişe sevilen Barış Manço hangi okullarda okudu? Vefat ettiğinde kaç yaşındaydı? Barış Manço’nun imza attığı işler neler? Bu soruların da cevabını vereceğiz.

Barış Manço’nun Hayat Öyküsü Nasıldır?

Barış Manço nereli demeden önce, onun zengin hayatı hakkında bazı bilgileri sizinle paylaşalım.
Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde dünyaya gözlerini açtı. Yaptığı onca iş arasından en çok müzisyenliği ile tanındı. Manço, yeni yeni filizlenen Anadolu Rock müziğinin kurucuları arasında gösterilmektedir. Anadolu esintileri ile samimileştirdiği şarkıları, yıllar boyunca dillerden düşmedi.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Rikkat Hanım annesidir. Manço’nun ortaokul yıllarında müzikle ilgili dersler almaya başladığı bilinmektedir. İkinci Dünya Savaşı yıllarında doğan Manço’ya, Mehmet Barış ismi verildi.

Manço, lise hayatına Galatasaray Lisesi’nde başladı. Bu okulda arkadaşları ile müzik grupları kurdu. Manço, lise eğitimini Şişli Terakki Lisesinde tamamladı. Üniversite eğitimini ise Belçika Kraliyet Akademisi’nde Resim- Grafik- İç Mimari bölümünde tamamladı.

Şarkıcı, besteci, söz yazarı, televizyon programı yapımcısı, köşe yazarı, televizyon programı sunucusu, kültür elçisi ve Devlet Sanatçısı olan Manço, 1 Şubat 1999 tarihinde hayata veda etti. 56 yaşında vefat eden sanatçının sevenleri yasa boğuldu.

Barış Manço’nun Kariyeri Nasıldır?

Müzikle erken yaşlarda ilgilenmeye başlayan Barış Manço, okul yıllarında kurduğu müzik gruplarıyla çalışmaları ve yaptığı beste ile ödüller de kazandı.
Harmoniler adlı grubuyla yaptığı ilk 45’lik plağı 1962 yılında çıktı. Manço, bu grup ile 3 45’lik plak daha yaptı.

Ardından gelen plaklarını Fransızca şarkılarla yayınladı. Ancak Fransızcası ile ilgili yargılamalar nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

Manço’nun ün kazandığı şarkısı “Kol Düğmeleri” oldu. Bunun yanında, “Dağlar Dağlar”, “Dönence”, “Gül Pembe”, “Bugün Bayram” adlı şarkıları ile tanındı ve sevildi.

Barış Manço, aynı zamanda yaptığı televizyon programı ile bir dönemin çocuklarını derinden etkileyen bir sanatçıdır. 1988 yılında yayınlanmaya başlayan “7’den 77’ye” adlı program bu programlardan biridir. Ardından, “Adam Olacak Çocuk” programı ile devam eder.
Dünya üzerinde birçok ülkeye giden ve çok sayıda dil bilen Barış Manço, Türk müziğinin temel taşlarından bir tanesidir. Peki, Barış Manço nereli?

Barış Manço Nereli?

Barış Manço nereli: İstanbul’un Üsküdar semtinde dünyaya gelen Manço’nun ailesi, İstanbul'un fethinden sonra Konya'dan Selanik'e göç edenlerden bir tanesidir. Ancak savaş yıllarında yaşanan zorluklar nedeniyle aile, I. Dünya Savaşı sırasında İstanbul'a göç etmiştir. Kısaca, Manço, Selanik göçmeni bir ailenin İstanbul’da doğan oğullarıdır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR