Barış Bağcı Nereli?

Birçok başarılı dizi ve film projesinde yer almış olan Barış Bağcı'nın hayatı merak edilip araştırılıyor. Peki, Barış Bağcı kimdir? Barış Bağcı nereli? detaylar haberimizde...

Barış Bağcı Nereli?

Barış Bağcı nereli dediğimizde, Karaman’da doğduğunu ifade edebiliriz. Diriliş Ertuğrul dizisindeki Baycu Noyan karakteriyle Türk seyircisi tarafından tanınan oyuncu, 25 Mayıs 1975 doğumludur. Birçok sinema filminde ve dizide yer almıştır.

Barış Bağcı Kimdir?

Barış Bağcı, Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda görev yapmıştır. Daha sonra, İstanbul Devlet Tiyatrosu’na geçmiştir. Dizilerde ve filmlerde sıkça rol alırken, tiyatrodan da kopmamış, tüm koşulara rağmen sahneye çıkmayı sürdürmüştür.

Barış Bağcı nereli diye sorulduğunda, doğum yeri Karaman’dır; fakat, eğitim sürecinde, Konya’da da uzun yıllar yaşamıştır denilebilir. Konya, bir zamanlar Karaman’a ev sahipliği yapmıştır ve onunla yakın bir coğrafyada yer almaktadır.

Barış Bağcı’nun Filmografisi Ne Şekildedir?

Sanat hayatı dolu dolu geçen ve her alanda aktif şekilde yer alan Barış Bağcı’nun filmografisi de hayli zengindir. Bağcı, tiyatroda faal olduğu kadar, dizi setlerinin de aranılan yüzlerinden biri haline gelmiştir. Kendisinin çalıştığı filmler, diziler ve tiyatro oyunları şöyle sıralanabilir:

Filmler:

*Pars: Kiraz Operasyonu, 2006
*Kaybedenler Kulübü, 2010
*Nefes: Vatan Sağ Olsun, 2009
*Pazarları Hiç Sevmem, 2011

Diziler:

*Gümüş, 2005
*Kırık Kanatlar, 2006
*Yaralı Yürek, 2007
*Yaprak Dökümü, 2009
*Küçük Hanımefendi, 2011
*Kara Kutu, 2015
*Diriliş Ertuğrul, 2015
*Çember, 2017

Tiyatro Oyunları:

*Lysistrata, 1997
*Çocuğum: Margaret Mayo, 1997
*Gol Kralı Sait Hopsait, 1997
*Masal Masal İçinde, 1998
*Eşeğin Gölgesi, 1998
*Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, 1999
*Kamyon, 2001
*Bahar Noktası, 2002
*Öyle Bir Akıl Ki, 2003
*Küçük Karabalık, 2004
*Onikinci Gece, 2004
*Git Gel Dolap, 2005
*Rumuz Goncagül, 2008
*İstibdat Kumpanyası, 2009
*Antigone, 2011
*Son Tango, 2013
*Eğer Bu Bir film Olsaydı, 2015

Barış Bağcı’nın Doğum Yeri Neresidir?

Barış Bağcı nereli dediğimizde, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Karaman’dan bahsedebiliriz.
Karaman, Orta Toroslar’ın kuzeyinde, dağlık bir kesimi kapsamaktadır. Tarihi M.Ö 8. yüzyıla değin giden bir tarihsel bir alt yapısı da vardır. Önceleri Lidya egemenliği altındayken, ardından Karamanoğulları Beyliği’nin egemenliğini kabul etmiştir. Konya iline bağlı bir yerleşke şeklinde de kabul edilmiştir.

Geçmişinde birçok Türk alimine de ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı’nın kuruluşunda rol alan değerli bilgin, ahilerin başı Şeyh Edebali burada yaşamıştır. Yine, Mevlana’nın da Karaman’da yaşadığı bilinmektedir. Bu topraklar, Kurtuluş Savaşı dönemlerinde büyük fedakarlıklarda bulunmuş asker Kazım Karabekir’i de ağırlamıştır. 13. yüzyılın büyük tasavvuflarından, alim ve şair Yunus Emre de burada yaşamıştır; hatta, kimi yerde Karamanlı Emre adıyla da anılmaktadır.

Türk dilinin doğduğu şehir diye de bilinen Karaman, Karamanoğlu Mehmet Bey sayesinde Türkçe’ye de sahip çıkmıştır. 13. yüzyılda Türkçe, resmi dil kabul edilmiştir. Bu anlamda, Karaman tasavvuf, ilim ve bilim açısından derin bir maneviyata da sahiptir.
Hayvancılığın, özellikle küçükbaş hayvancılığın merkezidir. Koyun üretiminin ana mekânıdır. Karaman koyunları Türkiye’de ün salmışlardır. Burası tahıl üretimi ve sanayi düzleminde de gelişmiş bir alana sahiptir.

Barış Bağcı nereli diye merak edildiğinde, onun memleketi hakkında bu bilgiler verilebilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR