Ayhan Sicimoğlu Kimdir?

Türkiye’deki kültür programlarına kendi tarzıyla yeni bir soluk getiren Ayhan Sicimoğlu, renkli giyimi, gülümseyişi, ilginç aksanı ve insanlarla kurduğu sıcak diyaloglarla tanınmaktadır. Türk seyircileri onu çok sevmekte ve samimi bulmaktadır.

Ayhan Sicimoğlu Kimdir?

Ayhan Sicimoğlu Kimdir?

Gezi ve kültür programlarının yanı sıra, müzikle de uğraşan Ayhan Sicimoğlu, Türkiye’nin önde gelen perküsyon ustalarından birisidir.

Ayhan Sicimoğlu’nun Renkli Kişiliği Nereden Geliyor?

25 Ağustos 1950 tarihinde, Niğde’de dünyaya gelen Ayhan Sicimoğlu’nun göbek adı Sinan şeklinde geçmektedir. Ayhan Sinan Sicimoğlu, Kayseri kökenli bir ailenin çocuğudur. Mühendis olan babası Şahap Sicimoğlu, bir dönem Kayseri belediye başkanlığı yapmıştır.

Talas Amerikan Okulu’nu ve Tarsus Amerikan Koleji’ni tamamlamıştır. Gençlik yıllarında müziğe olan ilgisi başlamış, çeşitli gruplarda ve orkestra oluşumlarında bulunmaya başlamıştır. Ardından, Hacettepe Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi görerek, İngiltere’ye gitmiştir. Bu ülkede, sanat, sinema ve fotoğrafçılık bölümlerine dair eğitimler almayı sürdürmüştür.

Buradaki eğitimleri bittikten sonra, Roma’ya geçmiş, bir süre orada moda sektöründe çalışmıştır. Çektiği fotoğraflarla tanınan Sicimoğlu, burada Toni Esposito’yla tanışmıştır. İtalyan bir davulcu ve perküsyon sanatçısı olan Esposito’yla bir müzik grubu içinde çalışmıştır. Dört sene yaşadığı İtalya’dan geri dönmüş, Erzincan’da askerliğini tamamladıktan sonra, bu sefer de New York’a geçerek, çalışmalarını sürdürmüştür.

Babasının moda ve tekstil alanındaki nüfuzu bağlamında, aile işlerini de sürdüren Ayhan Sicimoğlu, 2006’da İstanbul’a yerleşerek, çalışmalarına devam etmiştir.

Sicimoğlu’nun Müzik Hayatı Nasıl Geçmiştir?

Sicimoğlu, MFÖ grubuyla, Seyyal Taner’le, Galip Boransu’yla çalışmıştır. Latin, pop, caz, funk gibi müzik türleri icra eden sanatçı, Taner’le çalışan ‘‘İpucu Beşlisi’’ adlı gruba girmiştir. Bu grubun en bilindik şarkılarından biri ‘‘Ele Güne Karşı’’ olmuştur. 1970’lere değin müzik piyasasına damgasını vuran grubunun dağılmasıyla beraber, Sicimoğlu, Mazhar Fuat Özkan grubuyla çalışmalarını sürdürmüştür. ‘‘Peki Peki Anladık’’ isimli şarkı Ayhan Sicimoğlu’na ithaf edilmiştir.

‘‘Latin All Stars’’ adlı grupla hareketli parçalar yapan sanatçı, televizyonlara da program yapmaya başlamış, Türk seyircisinin ilgisini çeken ‘‘Ayhan Sicimoğlu’yla Renkler’’i yayına koymuştur. Burada gezi ve kültür çalışmalarını anlattığı bölümlere yer vermiştir.

Ayhan Sicimoğlu’nun Çalışmaları Nelerdir?

Müzik ve kültür konusunda öncülük yapan Ayhan Sicimoğlu, renkli gömlekleriyle ve fularlarıyla, kimi boncuklu kolyeleriyle ve ilginç şapkalarıyla, kendine has bir tarz yaratmıştır.

‘‘Joy FM’’ adlı radyo kanalında ‘‘Latin Lover’’ diye bir programa imza atmış olup, ‘‘Hürriyet’’ gazetesinin seyahat ekinde yazılar yazmıştır. Kızı Ayşe Sicimoğlu da müzisyendir, opera eğitimi almıştır.

Ayhan Sicimoğlu’nun 2006 yılında ilk solo albümü ‘‘Friends & Family’’ ismiyle çıkmış, burada Fahir Atakoğlu’yla çalışmıştır.

2011’de yaptığı ikinci albümü ‘‘En Estambul’’ albümünde Sibel Tüzün, Burcu Güneş gibi yerli sanatçılarla beraber, Armando Miranda, Rodrigo Rodriguez misali yabancı sanatçılarla çalışmıştır. İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Portekizce, İngilizce olarak birçok dil bilen Sicimoğlu, yabancı şarkılara ruh üflemiştir.

Sicimoğlu, dalışı da çok sevdiği için, ‘‘Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı’’nın da başkanlığını yürütmüştür.

Kendisinin, ‘‘Hastasıyım’’ (2018), ‘‘İstanbul Hayalden Gerçeğe Sözden Yazıya’’ (ortak kitap, 2012) ve ‘‘Renkli Masallar’’ (2013) isimli üç kitabı bulunmaktadır.

Ayhan Sicimoğlu’nun Nasıl Bir Tarzı Vardır?

Ayhan Sicimoğlu’nun renkli bir kişiliği vardır. Eğlenceyi çok seven sanatçı, perküsyonla çaldığı şarkılarla insanları coşturmaktadır. Latin ezgilerinin en güzel parçaları onunla canlanır. Kübalı müzisyenlerle çalışmıştır.

‘‘Latin All Stars’’ konserleriyle, sahnede göz doldurmuştur. Adına bir zeytinyağı firması da açmıştır. ‘‘Hastasıyım’’ ifadesi onu tamamlayan bir sembol haline gelmiştir. Hayatı dolu dolu yaşar, güleryüzlü, keşifçi, hareketli ve rengarenk bir adamdır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR