Ayhan Işık Biyografi

Yeşilçam'ın yakışıklı jönü, siyah beyaz filmleri ile kadınların hayran olduğu, erkeklerin ise onun tarzını taklit ettiği kendisine idol belirlediği, ince bıyığı ile hafızalarda kalmış sanatçı. Ardında hatırı sayılır dostları ve birçok film bırakan Taçsız Kral Ayhan Işık. Ayhan Işık kimdir?

Ayhan Işık Biyografi

Ayhan Işık Biyografi

Ayhan Işık 1929, İzmir doğumludur. Asıl adı Ayhan Işıyan olan Selanik göçmeni sanatçı, Türk sinema tarihinde Taçsız Kral lakabı ile hafızalarda yer edinmiştir. Verdiği bir röportajında kendisi için “ışıyan ailesinin tekne kazıntısıyım” ifadesini kullanmasıyla 6 çocuklu bir ailenin en küçüğü olduğunu söylemiştir. Sanatçı küçük yaşta babasını kaybetmesiyle büyük bir yıkıma uğramıştır. Bu sebeple okula gittiği sıralarda hem okuyup hem çalışmak zorunda kalmıştır. Boş kaldığı sıralarda sürekli resim çizmesi onu gazete ve dergilerde hikaye ve kapak resimleri çizimine yönlendirmiştir ve bunu iş olarak yapmaya başlamıştır. Resme olan ilgisi, onu İstanbul Darphanesinde ressamlığa yönlendirmiştir. Buradan sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümüne başlamıştır ve başarıyla mezun olmuştur. Sevilen ve sayılan sanatçı “Taçsız Kral” lakaplı Ayhan Işık şiddetli baş ağrısı olması sebebiyle 1979 yılı, 13 Haziran sabahında henüz 50 yaşındayken hayata gözlerini kapamıştır.

Ayhan Işık Kariyeri

Ayhan Işık, Ömer Lütfi Akad imzalı “Kanun Namına” filmi ile sinemacılar dönemine giriş yaparak aynı zamanda büyük bir tanınma kazanmıştır. Sinemaya giriş yapmasıyla birlikte ilgisi olduğu resim çalışmalarına bir süre ara verip, sinemaya yönelmiştir. 1960'lı yılların başında “Otobüs Yolcuları” filmi ile Yeşilçam dünyasına ayak basmıştır. Ayhan Işık’ın hayranları tarafından fazlasıyla beğenilen ve onu sinema dünyasında zirveye taşıyan “Küçük Hanım” filmi onun  “Taçsız Kral” unvanını almasına sebep olmuştur. Buradan sonra artık Ayhan Işık ismiyle değil “Taçsız Kral” lakabıyla akıllarda yerini korumuştur. Onun bu unvanından sonra film yapımcıları sanatçıya ardı ardına teklifler göndermeye başlamıştır. Bir dönemin plak çıkarma modasına uyarak kendisi de Klasik Türk müziği başlığı altında 45'lik bir plak çıkartarak sesi ile de gündemde yer alarak kalmıştır. Ayhan Işık’ın kariyeri açısından birçok alanda yeteneği olması onun yapımcıların ve senaristlerin ilgi odağı olmasını sağlamıştır. Dram, romantik komedi, macera, polisiye ve birçok tarz da eserlerde rol almıştır. Sanatçının 140 kadar bilinen filmi vardır.

Ayhan Işık Ressamlığı

Ayhan Işık, üniversite okurken Güzel Sanatlar akademisinde eğitim almıştır. Burada henüz sinemada yer almadan önce fazlasıyla gazete ve dergilerde çizimler yaptığı resimleri bulunmuştur. Özellikle çocuk dergilerinde çizdiği karikatürler ve çizdiği roman karakterleri ile profesyonelliğini ortaya koymuştur. Ayhan Işık, yaptığı bir röportajında Amerika'ya yerleşmek istediğini ve orada bir grafik şirketinde çalışıp otomobil resimleri çizmek istediğini söylemiştir. Sanatçı aynı zamanda birçok roman kapağının da çizimini de üstlenmiştir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR