Libya Açıklarında 97 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen yakalandı.

14.05.2021-16:34 - (Son Güncelleme: 14.05.2021-16:34)Libya Açıklarında 97 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Güvenlik kaynakları tarafından alınan bilgiye göre, Libya açıklarında görevli TCG Gaziantep fırkateyni 13 Mayıs'ta Khoms Limanı'nın 28 mil açığında içinde düzensiz göçmenlerin bulunduğu lastik bot haberi alındı.

Botun bir bölümünün söndüğü ve göçmenlerin büyük tehlikede olduğunun fark edilmesi üzerine bölgede görevli TCG Göksu fırkateynindeki helikopter hemen havalandı.

TCG GAZİANTEP, BOTU EMNİYETE ALDI

Libya Sahil Güvenlik Komutanlığına durumun bildirilmesinin ardından askeri helikopter ve TCG Gaziantep fırkateyni, düzensiz göçmenleri taşıyan lastik botu yakından takip ederek emniyete aldı.

GÖÇMENLER TAHLİYE EDİLDİ

Libya Sahil Güvenlik unsurlarının bölgeye gelmesinin ardından 97 göçmen bottan alındı. Göçmenlerin terk etmelerinin hemen ardından botun batması, olası facianın önüne geçildiğinin en büyük göstergesi olarak isimlendirildi.

Güvenlik kaynakları, Libya açıklarında görevli fırkateynin bu hafta içinde yardım çağrısında bulunan 123 düzensiz göçmenin kurtarılmasında da önemli rol oynadığını belirterek, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait gemilerin bölgede muhtemel can kayıplarının önlenmesine büyük katkı sağladığını belirtti.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR