"Kuzey Kore'nin yine bir füze fırlattığı ve füzenin büyük olasılıkla (Japonya'nın) ekonomik hedefle kullanılmayan sularına düştüğü haberini aldım." ifadelerini kullanan Başbakan Abe, fırlatmanın analiz edildiğini ve Ulusal Güvenlik Konseyini toplantıya çağırdığını belirtti. 

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Jeff Davis de Kuzey Kore'nin balistik füze fırlattığının tespit edildiğini açıkladı. 

Sözcü Davis, "İncelemelerimiz sürüyor kısa süre içerisinde daha fazla bilgi edineceğiz." şeklinde konuştu.

SICAK GELİŞME YAŞANDI

Tokyo yönetimi, Kuzey Kore teknesinin Japon Denizi' nin kuzey bölgesinde Japon balıkçıları taciz etmesinden sonra Pyongyang' a protesto notası verdi. Bakanlar Kurulu Sekreteri Yoşihide Suga, düzenlediği basın toplantısında, cuma günü ülkenin kuzeyindeki Hokkaido Adası' nın 500 kilometre açıklarında Japon balıkçı teknesinin Kuzey Kore teknesi ile karşılaştığını, mürettebatı silahlı olan teknenin 10 dakika boyunca Japon balıkçıları takip ederek tacizde bulunduğunu ifade etti.

JAPON SAHİL GÜVENLİĞİN MÜDAHALESİ SONUCUNDA KAÇTI

Japon sahil güvenliğinin müdahalesi sonrası teknenin Kuzey Kore kara sularına doğru kaçtığı ifade edildi. Suga, teknenin bölgede bulunma amacının ne olduğuna dair yorum yapmaktan kaçınırken Japon haber ajansı Kyodo, yetkililerin teknenin yasa dışı balık avcılığı yaptığını düşündüklerini aktardı. Japonya'nın Kuzey Kore ile diplomatik ilişkisi olmadığı için notanın Kuzey Kore'nin Pekin Büyükelçiliği üzerinden verildiği bildirildi.

Daha önce Kuzey Kore' nin denediği füze atışı sebebi ile bu iki ülke karşı karşıya gelmişti. Güney Kore, füzenin Türkiye Saati İle 02.40' ta fırlatıldığını ifade etti. Japonya ise Japon Denizi' ndeki, ekonomik amaçlı kullanılmayan sularına düştüğünü vutguladı. Kuzey Kore, uluslararası yaptırımlarda bulunulmasına rağmen nükleer ve balistik eylemlerini artırmış durumda. Seul ve Tokyo' dan gelen açıklamalara göre bu son füze, yaklaşık 40 dakika boyunca, 930 kilometre yol aldı. Japonya 'provokatif' olarak yorumladığı denemeyi kınamıştı