Kuru Dutun Faydalarını Duyunca Çok Şaşıracaksınız!

Vücut sağlığı için oldukça faydalı olan meyvelerin kurutulmuş halleri de bir o kadar sağlıklı. Özellikle kuru durun faydaları saymakla bitmiyor. Merak edenler için kuru dutun faydalarını haberimizde topladık.

01.02.2020-15:58 - (Son Güncelleme: 24.06.2021-15:43)

Dut meyvesi yaz aylarının sonlarına doğru çıkan ve oldukça şifalı bir meyvedir. Hele ki kurutulup tüketildiğinde birçok hastalığa iyi gelen kuru dutun faydalarını sizler için araştırdık. İşte kuru dutun faydaları….

KURU DUTUN FAYDALARI

İdrar Söktürücü 

Sabahları aç karna bir avuç kuru dut tüketilmesi sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunması nedeniyle idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Bağırsak Kurtlarını Temizler

Hazımsızlığa iyi gelen kuru dut her gün düzenli olarak tüketildiği zaman bağırsaklardaki kurtların düşmesine yardımcı olur.

Kan Yapar

İçerdiği zengin demir mineralleri sayesinde vücutta kan yapıcı etkisi bulunmaktadır. Kansızlık tedavisinde kuru dutun önemli bir rolü vardır.

Karaciğeri Kuvvetlendirir

Karaciğeri güçlendiren kuru dut, karaciğerden kaynaklanan hastalıkların engellenmesini de sağlar.

kuru dutun faydaları

Kalp Hastalarından Korur

Damarlardaki tıkanıklıkları açar ve temizleyici etkisi olduğu için kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

İçerisinde yer alan yüksek C vitamini sayesinde bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlar. Özellikle kış mevsiminde 1 avuç tüketilen kuru dut bağışıklığı güçlendirerek kışın hastalıklardan korunmadan önemli rol oynar.

Saça ve Çilde Faydalıdır

Kuru dut kaynatılarak suyu ile yıkanıldığında saçları ve cildi temizler, besler ve canlandırır.

KURU DUT NASIL TÜKETİLİR?

Her besinde olduğu gibi kuru dutun da tüketimini abartmamak gerekmektedir. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlara neden olabilir, sağlık açısından faydalı hale gelecekken zararlı hale dönüşebilir.

Kuru dut içerisinde yüksek miktarda protein barındırdığından normal ölçülerde kilosu olan birisi tarafından günde 1 avuç tüketilebilir.

kuru dut

Ancak rejim yapan biriyseniz ve kuru dutun faydalarından yeterince yararlanmak istiyorsanız yemeklerden önce 1 çorba kaşığı kuru dut tüketebilirsiniz. Bu sayede hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de kuru duttan çok fazla kalori almazsınız.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal