Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

KUR’AN OKUMA ADABI

Ahmet Tekin
10 Nisan 2020 Cuma 09:53

 “Kur’an’ı yüksek sesle, tane tane, tertil üzere oku.” (KK 73/4)

 Enes r.a.’den: Enes r.a.’e, Peygamber s.a.’in Kur’an okuması nasıldı, diye soruldu. Enes r.a.: “Uzatılması gereken yerlerde uzatırdı” dedi ve sonra “Bismillahirrahmanirrahim’i okudu.

“Bismillahi”yi, uzatarak, “errahman”ı uzatarak “errahim”i uzatarak okudu.

Ümmü Seleme r.a. anlatıyor: Rasulüllah s.a., ayetlerin arasını ayırarak okurdu. “Elhamdülillahi Rabbil’alemin - Yaratan, yaşama kabiliyeti, gücü ve varlıklara işleyiş düzeni veren, koruyan, kontrol eden, alemlerin, bütün varlıkların Rabbi Allah’a hamdolsun” (KK 1/1) der, biraz dururdu.

“Errahmanirrahim - Sınırsız Rahmeti ve engin merhameti ile hayat veren, yaşatan, koruyan, rahmetine, merhametine, lütfuna, ihsanına ve hayırlara mazhar eden, Rahman ve rahîm olan Allah’a hamdolsun” (KK 1/2) der, yine dururdu. ve “Maliki yevmiddin - Herkesin, vahyedilen dinin, şeriatın, İslamî sorumluluğun hesabını vereceği, yalnız ilahi mevzuatın yürürlükte olduğu günün sahibi, hakimi-sultanı Allah’a hamdolsun” (KK 1/3) şeklinde durarak okurdu.

Ebu Musa r.a.’den: Peygamber s.a., Ebu Musa’ya şunları söyledi: “- Keşke dün gece beni, senin okuduğun Kur’an’ı dinlediğim sırada görseydin! Sana Davud a.s. ailesine verilen sesler gibi güzel bir ses verilmiştir.”

Abdullah b. Mugaffel r.a. anlatıyor: Peygamber s.a., Mekke’nin fethedildiği yıl, bir yolculuğu sırasında, devesi üzerine Fetih suresini okudu ve terci’ yaptı.

Muaviye: - İnsanların üzerime üşüşmesinden korkmasam, size Peygamber s.a.’in okuyuşunu aynen okurdum, dedi.

Ebu Hüreyre r.a.’den: Peygamber s.a. şöyle buyurdu: “Allah, makamla aşikare Kur’an okuyan güzel sesli bir Peygambere yaptığı izzet ikram kadar, hiçbir izzet ikram yapmamıştır.”

Bera b. Azib r.a.’den: Peygamber s.a. şöyle buyurdu: “Kur’an’ı, seslerinizle güzelleştirin. Kur’an’ı makam ile okumayan bizden değildir.”

Cündüb b. Abdullah r.a.’den: Peygamber s.a. şöyle buyurdu: “Akıllarınız ve kalpleriniz, Kur’an üzerinde, aşkla derinleşmeye devam ettiği müddetçe, Kur’an’ı okumaya devam edin. manasında ihtilafa düşer veya tereddüt ederseniz, bir süre başka bir şeyle meşgul olun.”

Ebu Said r.a.’den: Peygamber s.a. şöyle buyurdu: Sizin aranızda bazı topluluklar çıkacak, kıldıkları namazlarla mukayese ederek sizin kıldığınız namazları küçümseyecekler. Tuttukları oruçlarla mukayese ederek sizin tuttuğunuz oruçları küçümseyecekler, işledikleri amellerle mukayese ederek sizin işlediğiniz amelleri küçümseyecekler. Kur’an’ı okumaya devam edecekler. Kur’an gırtlaklarından öteye geçmeyecek, lafta kalacak. Okun avı süratle delip geçtiği gibi dinden çıkacaklar, emir ve hükümlerini yerine getirmeyeceklerdir. Avcı, okun temrenine bakacak, bir şey göremeyecek. Oka bakacak, bir şey göremeyecek. Okun yeleğine, tüyüne bakacak bir şey göremeyecek. ve okun kirişe takıldığı yerden şüphe edecektir.

Ali r.a. anlatıyor: Peygamber s.a.’i şunları söylerken dinledim: “Ahir zamanda küçük dişli, zayıf akıllı topluluklar ortaya çıkacak Kur’an okuyacaklar, Kur’an gırtlaklarından öte geçmeyecek, lafta kalacak. Kainatın en hayırlısı s.a.’in sözlerini söyleyecekler; okun, avını süratle delip geçmesi gibi İslam’dan çıkacaklar, emir ve hükümlerine riayet etmeyecekler. İmanları gırtlaklarından öteye geçmeyecek. Onlara nerede rastlarsanız öldürün. Çünkü onları öldürmek kıyamet günü öldürene mükafaat olacaktır.”

3488 İmran b. Husayn r.a.’den: İmran Kur’an okuyan bir kimseye rastladı. Bu adam Kur’an okuyarak dileniyordu. Bunu gören İmran r.a. büyük bir felâketle karşılaşmış gibi, “Sabrederek mücadeleye devam edenler, başlarına bir musibet, bir bela geldiği zaman, biz ilahî kazaya rıza için yaratılmış kullarız, sonunda yine Allah’ın huzuruna vararak hesaba çekileceğiz, diyenlerdir” ayetini (KK 2/156) okuyarak Allah’a sığındı.

Bundan sonra da, Rasulüllah s.a.’i şöyle derken işittim dedi: “Kur’an okuyan kimse, Kur’an’ın hatırına yalnızca Allah’tan dilekte bulunsun. Çünkü yakın zamanda öyle topluluklar ortaya çıkacak ki, bunlar Kur’an okuyacak ve Kur’an’ı dilenme vasıtası yapacaklar.”

3489 Abdullah b. Amr r.a. anlatıyor: Rasulüllah s.a. bana: “- Kur’an’ın tamamını bir ayda oku” dedi. Ben: “- Kendimde, daha kısa zamanda okuma gücü hissediyorum” dedim. Neticede: - Kur’an’ın tamamını bir haftada oku. Bu süreyi daha da kısaltacak şekilde okuma” buyurdular.

3490 Abdullah b. Amr r.a.’den: - Ya Rasulallah, ne kadar zaman içinde Kur’an’ın tamamını okuyayım, diye sordum. Rasulüllah s.a.: “- Bir ayda, bir hatim yap” buyurdular. - Bir aydan daha kısa bir süre içinde yapabilirim, dedim. Rasulüllah s.a.: “- Yirmi günde bir hatim yap” buyurdular. - Bundan daha kısa bir sürede yapabilirim, dedim. Rasulüllah s.a.: “- Onbeş günde bir hatim yap” buyurdular. - Bundan daha kısa bir sürede yapabilirim, dedim: “- On günde bir hatim yap” buyurdular. - Bundan daha kısa bir sürede yapabilirim, dedim: “- Beş gün de bir hatim yap” buyurdular. - Bundan da daha kısa bir sürede okuyabilirim, dedimse de bundan daha kısa bir süre için bana müsaade etmedi.

3491 Abdullah r.a.’den: Peygamber s.a. şöyle buyurdu: “Kur’an’ın tamamını üç defadan az okuyan kimse Kur’an’ı iyi anlayamaz.”

Mehmet Hakan Kekeç

Yıldırım Bayezid’in Kemikleri Neden Yakıldı?

Ahmet Tezcan

Afedersiniz Ama Siz Aynalı Sazan Mısınız?

Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

Genetiği Değiştirilmiş Doktorlar (GDD)!

Dr. Ömer Aydın

27 Mayıs'ta Türkçe Ezana Direnen Alperen

Halit Emre Aydın

Biz Çocuklar Gibi Şendik, Ama Şenlik Yetmezdi

Erdal Şimşek

İstifa Et Ey Ahmak Bülent Arınç!