Zeytinyağlı yiyemem aman hikayesi, zeytinyağlı yiyemem aman hikayesi kısaca, zeytinyağlı yiyemem aman filminin hikayesi, zeytinyağlı yiyemem aman türküsünün gerçek hikayesi nedir, zeytinyağlı yiyemem aman sözleri konuları ile ilgili detaylar haberimizde...

ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN HİKAYESİ

2. Dünya Savaşı sonrasında Amerika yardım paketleri hazırlar ve 1947'de önerilen bu teklifin adı Marshall Planı'dır. Marshall Planı 1948 - 1951 yılları arasında yürürlüğe girer. Amerika'nın hazırlamış olduğu bu yardım paketlrinden Türkiye dahil toplam 16 ülke faydalanır.

Olayın perde arkasına bakılacak olursa Amerika elindeki stokları bitirmeyi amaçlamıştır. Amerika bu nedenle Marshall Planı'nı hazırlar ve elinde kalan mısırları diğer ülkelere ihraç etmek ister.

Türkiye anlaşmaya bağlı olarak margarin fabrikasını kurar ve zeytin ağaçları sökülmeye başlanır. Türkiye elinde kalmış olan zeytinyağlarını Amerika'ya satar. Amerika, mısırözü yağın kullanımını artırmak için ısınan zeytinyağının kanser yaptığı iddiasını ortaya atar.

Amerika uyguladığı plan ile amacına ulaşır ve Türk halkımargarine yönelir.

Amerika yaptığı bunca şey yetmezmiş gibi bir de zeytinyağını kötülemek için türkü siparişi verir. 'Zeytinyağlı yiyemem aman' türküsü bu şekilde popüler hale gelir ve zeytinyağından margarine geçiş yaşanır. 'Basmada fistan giyemem' sözleri ile birlikte kadınlar plastik giysiler ile tanışır.

ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN SÖZLERİ

Zeytin yağlı yiyemem aman,
Basma da fistan giyemem aman.
Senin gibi cahile,
Ben efendim diyemem aman.

Kaldım duman içi dağlarda,
Sevgili yarim nerelerde.

Kara üzüm asması,
Yeşil olur yazması.
Ben yarimden ayrılmam,
Kara yazı yazması.

Kaldım dumaniçi dağlarda
Sevgili yarim nerelerde.

Asmadan üzüm aldım,
Sapını uzun aldım.
Verin benim yarimi,
Annemden izin aldım.

Kaldım dumaniçi dağlarda
Sevgili yarim nerelerde.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.