Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi'nde devam eden arkeoloji çalışmalarında, bundan önce gün yüzüne çıkarılan Roma zamanında Mithras dinine ait olan bir yeraltı tapınağı, üzeri örtülen gizli geçit ve hemen hemen 400 insanın kalabileceği bir yeraltı sığınağıyla beraber bu sene 4 yer daha ortaya çıkarıldı.

İlçeden 13 kilometre mesafede olan Demirölçek Mahallesi çevresinde, Roma İmparatorluğu zamanında ‘askeri yerleşim’ amacı ile kullanılan Zerzevan Kalesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Müzesi, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Çınar Kaymakamlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Dicle Üniversitesinin destekleri ile 2014 senesinde çalışmaları başlayan arkeoloji faaliyetleri devam ediyor.

HARRAN ÖRENYERİNDE BİN YILLIK MİSKÇİ DÜKKANI BULUNDU

Milattan önce 6 binli senelerden şimdiki yıllara kadar aralıksız yerleşim bölgesi olan ve bir zamanlar Asurlular ile Emeviler’in başkenti olan Harran Örenyeri'ndeki kazı faaliyetleri devam ediyor.

Bu seneki çalışmalarda hemen hemen bin yıllık önceye dayadığı düşünülen ‘miskçi dükkanı’ndan parçalar ve güzel koku şişeleri bulunan 300'den fazla süslü kürevi konik kap ortaya çıkarıldı. Harran Örenyeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, kalıntılar hakkında konuşmasında, Örenyerin tarihsel açıdan önemli bir yer olduğunu ve tarihe ışık tutacak buluntulara rastlanıldığını belirtti.