24 Temmuz 2019
  • Istanbul 22.22°
  • Ankara 16.67°
  • Izmir 25°
İmsak 03:56
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:36
Yatsı 22:18
BIST102.556
Dolar5,7271
Euro6,3871
Altın261,77

Zenginle Fakir Arasındaki Uhuvvet Kaynağı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) zekat ile ilgili olarak ümmetine ' Mallarınızı zekat ile koruyunuz' buyurmaktadır.

Zenginle Fakir Arasındaki Uhuvvet Kaynağı

Yüce Allah, Tevbe suresinde “Sadakalar (zekâtlar) Allah’tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslam’a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda olana, yolda kalana mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir.” buyuruyor. İslamın şartlarından dördüncü olan zekat vermek oruç ibadetinden daha önce farz kılınmıştır. Diğer ibadetlerden farklı olarak insanın malı ile yaptığı bir ibadettir. Dini ölçülere ayarlı olarak durumu iyi Müslüman insanların her sene varlıklarının ve parasının kırkta birini yoksul olan kardeşlerine vermesidir. Müslüman insanlar arasındaki kardeşlik duygusunun artmasını sağlayan zekat, Kur'an-ıo Kerim'de otuz yedi yerde bulunmaktadır. Zekat ibadetinin Kur'an'da fazlaca konusunun geçmesi, dinimizin ne kadar öenm verdiğini göstermektedir.

Zekat, kalbin cimri olmasından korur. Sahip olunan mal üzerindeki fakirin hakkını temizler ve malı güvence altına alır. Zengin insanlar şefkat ve merhamet duygularını arttırarak daha fazla hayır ve hasenadın artmaasına vesile olur. Zekat, fakir insanların kıskançlık hastalığından korur ve zengine karşı haset içinde olmasını engeller. Malını kendisi ile paylaşam zengine sevgi besler ve saygı duyar. Zekat zenginle fakiri kaynaştırır ve toplum içerisinde birlik, beraberlik duygusunu geliştirerek Müslümanlar arasındaki uhuvveti arttırır.

 

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri