M.Ö 1184 yılında Akhaia ile Truva arasında Truva Savaşı yapılmıştır. Tarihte 11 Hazirana denk gelen bugün, İliada başta olmak üzere mitolıjik efsane ve şiirlere konu olmuştur., Savaş, Truva kralının oğlu Parisi'in, Menelaos'un karısı Helen'yı kaçırmasından dolayı çıkıyor. Yunanlıların Truva'ya saldırmasıyla başlayan savaşın bugüne kadar bir çok filmi yayınlanmış ve hikayelere konu olmuştur. On yıl kadar süren bu savaş Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Savasın konusu, İlyada ve Odysseus destanlarına konu olacak kadar değerlidir. 
 
Savaş on yıl sürdükten sonra Odysseus, bir çok esere konu olacak Truva atı fikrini planlamıştır. Tahtadan yapılma devasa bir at heykelinin içerisine kendi adamlarını yerleştirmiştir. Hediye olarak verilen bu atın şehrin içine alınması ile birlikte içerisindei askerkerin gece dışarı çıkarak şehri ele geçirmesi sağlanmaıştır.
 
Truva kenti Çanakkale yakınlarında bir yer olduğu tahmin edilmektedir. Truva bölgesinde 19 farklı medeniyete ait izler ve kalıntılar bulunmuştur. Bu savaşın ise tarihte gerçek mi yoksa hikaye mi olduğu konusu hakkında çeşitli yorumlar bulunmaktafır. Bir çok sanat dalında konu faydanılan Truva atı, Yunan mitolojisinde en ilgi çekici efsanedir.