Dünyaca ünlü, JRR Tolkien ilk kitabından bu yana dünyada büyük yankı uyandırmış ve milyonlarca fantastik edebiyat hayranının sevilen yazarı haline gelmiştir. Daha önce okuyucularını bir çok hikayeyle buluşturan yazarın yeni kitabı ortaya çıkışından 100 yıl sonra piyasaya sunuluyor.
Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlenen kitap, yazarın daha önceki kitabı Silmarillion’ın parçası olan bir hikayenin çeşitli versiyonlarını içeriyor.

92 yaşında olan Christopher Tolkien, kitabın düzenlenmesinde yazarın ilk metnine sadık kalmış. Kitap orijinal hikayenin Silmarillion’un bir parçası olarak birleştiğinde nasıl değiştiğini belirtiyor. Tolkien’in daha önce Silmarillion kitabında Beren ve Luthien’den bahsettiği bir bölüm yer alıyor. Yeni çıkan bu kitapta ise bu aşk hikayesi daha detaylı anlatılıyor.

Beren ve Luthien isimli aşıkların hikayesini anlatan kitap zaman zaman Tolkien ve eşi Edith’ten ilham alınarak oluşturulmuş. Ayrıca JRR ve Edith Tolkien’in mezar taşlarında bu isimler yazılmakta.
Hikaye ölümsüz bir elf ve ölümlü bir adam olan Beren ve Luthien’in kaderini konu alıyor.
Kitabın illüstrasyonları, Peter Jackson film üçlemesiyle Academy Award kazanan Alan Lee tarafından yapılıyor.