Elazığ'ın Keban ilçesinde bulunan, 1794 yılında Müslümanların ibadetine hazırlanan ve günümüze kadar hiç aksatmadan insanlara hizmet veren tarihi Yusuf Ziya Paşa Camisi, Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yenileme çalışmalarının başlanması için karar verildi.
Keban İlçe Müftü Vekili Serkan Cihangir, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, Yusuf Ziya Camisi'nin mülkiyetinin Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olduğunu, önümüzdeki aydan sonra caminin yenileme ve çevre düzenlemesinin yapılması için çalışmaların başlanacağını ifade etti.

Restorasyon çalışmalarının yaklaşık olarak 2 yıl kadar devam edeceğini söyleyen Cihangir, ciddi bir şekilde yenilenmesi gereken caminin ibadete kapatılacağının haberini verdi.Yusuf Ziya Paşa Camisi İmamı Mehmet Özdemir de Kallar Mahallesi'nde eğimli bir toprak üzerinde bulunan ibadethanenin 18. yüzyılda Yusuf Ziya Paşa tarafından inşaa edildiğini, caminin içerisinde medrese, mektep, çeşme ve şadırvan gibi birçok ihtiyaca cevap veren yapıların olduğunbu belirtti.

Yusuf Ziya Paşa Camisi'nin Elazığ’ın Keban ilçesi için değerli ve önemli bir tarihi yapı olduğunu dile getiren Özdemir, ibadethanenin son dönem Osmanlı mimarisinin ve süslemelerinin güzel bir örneği olarak karşımıza çıktığını ifade etti.