Yeşilçam'ın Ünlü Oyuncusu Fatma Girik Kimdir?

Türkan Şoray, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit'le birlikte Yeşilçam'ın "Dört Yapraklı Yoncası"ndan biri olan Fatma Girik'in biyografisini sizler için hazırladık.

Yeşilçam'ın Ünlü Oyuncusu Fatma Girik Kimdir?

Yeşilçam'ın Ünlü Oyuncusu Fatma Girik Kimdir?

Fatma Girik 12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Fatma Girik kimdir: 77 yaşında ünlü Türk oyuncu ve eski siyasetçidir. Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit gibi 60’lı yılların önemli oyuncuları arasında yer almaktadır. Sert ve sözünü esirgemeyen karakterinden dolayı Erkek Fatma lakabı ile de tanınmaktadır.  180'den fazla filmde rol alan Fatma Girik birçok ödülün de sahibi olmuştur. Fatma Girik kimdir? Fatma Girik’in hayatı nasıl geçmiştir? İste Fatma Girik ile ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızın devamında...

Fatma Girik'in Hayatı

Fatma Girik kimdir: 12 Aralık 1942 tarihinde ev hanımı Münevver Girik ve dalgıç Hayri Girik'in 3 çocuğundan birisi olarak İstanbul'da doğmuştur. Müesser Girik ve Günay Girik isimlerinde iki tane kardeşi vardır.  Çocukluğu İstanbul Sultanahmet'te geçmiştir. Cağaloğlu Ortaokulu'nda sürdürdüğü eğitimini ailesine yardımcı olmak için yarım bırakmak zorunda kalmıştır. 12 yaşında babasına Oyuncu olmak istediğini açıklamıştır. Filmlerde figüranlık yapan komşusu Fatma Girik ve annesini setlere götürmeye başlamıştır. Fatma Girik oyunculuğa ilk hanımına 2,5 lira karşılığında barda oturan bir kızı canlandırarak attığını açıklamıştır. 1957 yılında 1000 lira karşılığında oyuncular başladığını ve kazandığı para sayesinde ilk kez 14 yaşında muz yediğini söylemiştir.

Fatma Girik, 16 Ekim 2015 tarihinde Memduh Ün ölene kadar Bodrum'da onunla birlikte yaşamıştır.

Fatma Girik'in Kariyeri

İlk figüranlığını Memduh Ün’ün yönetmenlik yaptığı filmde yapmıştır. Fatma Girik ilk başrolünü ise yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri'nin yaptığı leke filminde canlandırmıştır. İlk büyük başarısı ise yönetmenliğini Memduh Ün'ün yaptığı Ölüm Peşimizde isimli film ile 1960 yılında elde etmiştir. 1959 yılında 16 yaşındayken Memduh Ün ile ilişkiye başlamıştır. Memduh Ün, Fatma Girik’in hayatında bir dönüm noktası olmuştur.

İlerleyen zamanlarda Civanmert, Severek Ölenler, Duvaksız Gelin, Kısmetin En Güzeli gibi filmlerde başrol oynayarak iyice tanınan ve sevilen bir oyuncu haline gelmiştir. 1962 yılında yönetmen koltuğunda Memduh Ün'ün oturduğu Belalı Torun filminde saçlarını kısacık kestirerek bir erkeği canlandırmıştır. Karakterinin de etkisiyle bu filmden sonra Erkek Fatma olarak anılmaya başlamıştır.

1968 yılında vizyona giren Ezo Gelin filmi büyük başarı elde etmiştir.

Fatma Girik oyunculuk kariyerinin yanı sıra şarkıcılık ve siyaset ile de ilgilenmiştir. Bir dönem İstanbul Şişli belediye başkanlığı yapmıştır. Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den aday olduğu 1989 yerel seçimleri ile kazandığı Şişli belediye başkanlığı görevini 1994 yerel seçimlerine kadar devam ettirmiştir.

Fatma Girik'in kariyerindeki en önemli projelerden bir tanesine Keşanlı Ali Destanı diyebiliriz. Keşanlı Ali destanı filminde sergilediği oyunculuk performansı sayesinde 1965 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Ksdın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Bundan sonra da birçok başarı elde etmiş ve birçok ödül kazanmıştır.

TRT kanalında yayınlanan Gönül dostları dizisi ile Kültür Bakanlığı tarafından ödüle layık görülmüştür. 2001 yılında İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Onur ödülünü kazanmıştır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR