Yeşilçam'ın Ünlü Oyuncusu Fatma Girik Kimdir?

Türkan Şoray, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit'le birlikte Yeşilçam'ın "Dört Yapraklı Yoncası"ndan biri olan Fatma Girik'in biyografisini sizler için hazırladık.

Yeşilçam'ın Ünlü Oyuncusu Fatma Girik Kimdir?

Yeşilçam'ın Ünlü Oyuncusu Fatma Girik Kimdir?

Masmavi gözleriyle Yeşilçam'ın bir dönemine damga vuran Fatma Girik, 180'den fazla filmde rol almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık görülen ismin işte hayat hikayesi...

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da doğan sanatçı, Cağaloğlu Kız Lisesi'ni bitirmiştir.

1957 yılında yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri'nin yaptığı Leke filminde ilk kez başrol oyuncu olmuştur. Memduh Ün'ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde filminde kariyerinde dönüm noktası yaşamıştır.

Usta sanatçı, "Kanlı Nigar", "Yılanların Öcü" gibi unutulmaz filmlere adını yazdırmıştır.

Çevirdiği köy filmleriyle bir çok ödül alan sanatçı, sinemanın krizinden sonra 1987 yılında TRT'deki "Gönül Dostları" adlı diziyle TV'ye geçmiştir. Bu diziyle başta Kültür Bakanlığı olmak üzere çeşitli ödüller almıştır.

Yeşilçam'ın en üretken olduğu dönemler olan 1960'lı ve 1970'li yıllarda Fikret Hakan'dan Suzan Avcı'ya, Yılmaz Köksal'dan Hülya Koçyiğit'e kadar onlarca sinema oyuncusu müzik plakları dordurmuşlardı. Bu plak yapma furyasına Fatma Girik'te katılmıştı ve birkaç 45'lik plak doldurmuştu.

Ünlü Yeşilçam oyuncusu ileriki yıllarında siyasete de atılarak Şişli Belediye Başkanlığı yapmıştır. Fatma Girik, kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato'da adlı bir programın sunuculuğunu da üstlenmiştir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR