Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çöl sıcaklıklarının kendini en çok gösterdiği yerlerden biriside Gaziantep. Bölge sakinleri hem sıcaktan korunmak hem de sağlık açısından faydalı olan Osmanlı yemenilerini tercih ediyor. Türk kültürünün en eski tarihinden itibaren vazgeçilmezleri arasında olan çarık ve yemeniler günümüzde de çok fazla kullanılmaya başlandı. İsteklerin artması üzerine Gaziantep’te yer bulunan çarık ustaları son zamanlarda yoğun olarak istekleri karşılamaya çalışıyorlar.

Tarihi çok eski zamanlara dayanan yemeni, unutulmaya yüz tutuyor. Oysaki Yemenicilik sanatı Gaziantep’te Babadan oğla geçen çok eski bir ata sanatı. İslam Kültürünün bir parçası olan yemeni altı yüz yıldır burada varlığını sürdürüyor .Bir zamanlar her yöreye göre değişik modelleri ve isimleri olan yemeni,çevre illerde Kilis, Kahramanmaraş, Elazığ’da yapılırmış. Anadoludaki üretimi eskilere dayanan yemeni geleneği, Yemen’den Halep’e oradan da bize ulaşmış. Hikayeye göre adı,yemeniyi ilk yapan usta Yemen Ekber’den geliyor.Önceleri derinin yalnızca doğal rengi kullanılırken sonraları siyah ve kırmızı eklenmiş. Günümüzde ise turuncusundan kahvesine, mavisinden yeşiline her renk yemeni üretiliyor. Kiminin terlik gibi arkası açık kimi ayakkabı şeklinde… Çizmesi bile yapılıyor ki,onlar da Hollywood’un film setlerine gönderiliyor. Truva filminde “Achille” rolünü oynayan Brad Pitt’in botlarını Orhan Çakıroğlu yapmış.

Dünyaca ünlü efsane filmlerden 300 Spartalı, Elegon, Truva ve Harry Poter filmlerinde giyilen yemeniler, Yemenici Hayri Ustanın ellerinden çıktı! Truva Filminin baş rolünde oynayan Brad Pitt ve Harry Poter filminin baş rolünde oynayan Daniel Radcliffe, film çekimlerinde Hayri Ustanın yemenilerini tercih etti.