17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23°
  • Ankara 23°
  • Izmir 25°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7091
Euro6,4196
Altın258,66

Yarım Asırdır Topkapı Sarayı'nı Süsleyen Kutsal Emanetler

Yarım asırdır Topkapı Sarayı'nda koruma altında olan kutsal emanetler arasında Kabe örtüsü, Hz. Osman'nın Kur'an-ı Kerim'i, Efendimizin mektupları yer alıyor.

Yarım Asırdır Topkapı Sarayı'nı Süsleyen Kutsal Emanetler

Kutsal emanetler, Yavuz Sultan Selim döneminde Mısır seferinden sonra  İstanbul'a getirilmiştir. Bu tarihten sonra sayısı giderek artan emanetler paha biçilemez bir hazine meydana getirmiştir. Kutsal emanetler, Topkapı Sarayı'ndaki Has Oda'da yarım asırdır koruma altındadır.

Topkapı Sarayı'nda sergilenen emanetler Ramazan ayı sebebiyle her zamankinden daha fazla misafir ziyarete geliyor. Topkapı Sarayında'ki emanetler arasında,Hz. Muhammed'in hırkası, sakalı, Uhud Savaşı'nda kırılan dişinin saklandığı mahfaza, ayak izi, mektupları, oku ve kılıcı, su içtiği kabı, Hz. İbrahim'in tenceresi, Hz. Musa'nın asası, Hz. Davud, Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'in kılıcı, Hz. Yusuf'un cübbesi, Hz. Fatma'ya ait gömlek, hırka, seccade ve sandık gibi Peygamber döneminin havasının hissettirmeye çalışıyor. Bu eserlerin yanı sıra müzede Mekke ve Medine'ye ait kutsal emanetlerde sergileniyor.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı, kutsal emanetler arasında Kabe'ye ait örtünün  ve Hz. Muhammed'in mektuplarınında olduğunu belirtti. Küçükaşcı, Hz. Osman'a ait olan Kur'an-ı Kerim'in eserler arasında ilgi çektiğini söylüyor. Ancak bu kutsal emanetin çok özel bir korumaya ihtiyacı olduğundan dolayı gösteriminin sadece ramazan ayında yapıldığını belirtti.

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri