UNESCO Listesi'ndeki Güvercinada Kalesi'ne 60 Bin Ziyaretçi

Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Güvercinada Kalesi, sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Mayıs ayında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Güvercinada Kalesi'ni yazın yaklaşık 60 bin kişi ziyaret etti.

UNESCO Listesi'ndeki Güvercinada Kalesi'ne 60 Bin Ziyaretçi

UNESCO Listesi'ndeki Güvercinada Kalesi'ne 60 Bin Ziyaretçi

Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Güvercinada Kalesi’ne ilgi büyüyor. Kuşadası'nın en önemli tarihi yapılarından Güvercinada Kalesi, tatil yapmak veya günübirlik ziyaret için gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. 

Güvercinada Kalesi

Kuşadası İlçesi, Hacıfeyzullah Mahallesinde bulunan Güvercinada Kalesi, Kuşadası Körfezinin ağzında limanı koruyan bir konumda yapılmıştır. Güvercinada üzerinde, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ve İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlar yer almaktadır. Bu surlar Mora İsyanı sırasında adalardan ve denizden gelebilecek saldırıları önleyebilmek için yaptırılmıştır.

Çevre illerden ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden Kuşadası'na turistik amaçlı gelen misafirler, hafta sonu ilçenin simgesi konumundaki Güvercianada Kalesi'ne akın etti. Tarihi kaleyi gezen ziyaretçiler, kalenin önünde hatıra fotoğrafları çektirdi.

Yaklaşık 60 Bin Kişi Ziyaret Etti

Kuşadası Belediyesi'nin girişimiyle mayıs ayında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Güvercinada Kalesi'ni, haziran-ağustos döneminde yaklaşık 60 bin kişi ziyaret etti. İlçenin tanıtımına önemli katkı sağlayan tarihi kale, Kuşadası'nda yetişen endemik bitki türlerinden 'Tülüşah' çiçeğini koruma alanını da barındırıyor. Yine Güvercinada Kalesi'nde oluşturulan ayrı bölümde 14,5 metre uzunluğundaki Fin balinası iskeleti sergileniyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR