Bu yıl Müslümanların ibadetine açılan cami Hacı Firdevs Türkmenoğlu Camisi’nde Osmanlı, Selçuklu ve Arap mimarisi bir arada kullanıldı. Caminin yapımına 2013 yılında başlanmıştı. 200 kişilik kapasiteye sahip olan camii 650 metrekarelik bir alana sahip. Caminin giriş kapılarında Selçuklu işlemeleri kendini gösterirken, halısında ve pek çok yerinde Osmanlı motifleri, cami mihrabında ise Arap mimarisinin özellikleri görülmektedir. Cami farklı olarak iç kısımlarında kolon bulunmaması yüzünden ibadete gelenlere geniş ve ferah bir ortam hazırlıyor.

Osmanlı, Selçuklu ve Arap mimari özelliklerini günümüz mimarisi ile harmanlayarak yapılan camide, ibadete gelen cemaat namaz aralarında caminin içinde yer alan dev ekrandan Kabe ve Medine’yi seyredebilme fırsatını yakalıyor. Caminin etrafına eklenmesi düşünülen yapılarla külliyeye dönüştürülmek istenen caminin bahçesi çiçeklerle donatıldı ve cami duvarlarına hadisler yazıldı.

Hacı Firdevs Türkmenoğlu Camisi’nin imamı Nasrullah Yavuz, bölgede ikamet eden insanlardan çok güzel ve olumlu yönde tepkiler aldığını söyledi. Camide üç mimarinin buluşturulması manevi bir güç olduğunu ve cemaatin huzur içerisinde ibadet etmesini sağladığını ifade etti. Caminin çevresinde taziye evi, kreş, Kur’an kursu, imam ve müezzin evi ile park yapılması hedeflerin arasında yer alıyor.