İnsan en fazla kilo vermek için karar alır. İster kendimiz olsun ister yakın çevremizden birçok kişinin sürekli olarak bu kararı verdiğini duymuşuzdur. Bu karar için spor salonlarına gidilir, haddinden fazla diyet listelerine göz atılır. Tüm bu çabaların sonucu en fazla üç hafta sonra kendimizi lezzetli yemeklerle donatılmış sofralarda buluruz. Herkes tarafından bilinen bu durumun kesin çaresi var mıdır? İnsan yeme alışkanlığını Peygamber Efendimizin yemek yemesini örnek alarak düzeltebilirse bu soruna da kesin olarak çare bulabilir.

Nebevi diyet için 3 madde şunlardır:

1- Kur’an-ı Kerim’in yiyeceklere bakışı
Allah var ettiği besinler için ‘Yiyin, için, ama israf etmeyin’ buyurmaktadır. Yine aynı şekilde ‘Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların helal olanlarından yiyin’ buyurmuştur.

2- Peygamber ve yiyeceklerin miktarı
‘Ademoğlu midesinden daha şerli bir kap doldurmamıştır. Ademoğluna belini doğrultacağı kadar birkaç lokma yeterlidir. Eğer daha fazla yemek istiyorsa, (midesini üçe ayırsın), üçte biri yemek, üçte biri su, üçte bir de nefesi için.” hadis-i şerifi bir çok şeyi anlatmaktadır.

3- Peygamber ve egzersiz
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hızlı ir yürüyüşe sahipti. Sahabeler O’ndan daha hızlı yürüyen başka birinin olmadığını söylemişlerdir.