Yönetmen koltuğunda Can Ulkay'ın oturduğu ‘Ayla’ adlı film, Türkiye'nin Oscar adayı seçilerek bir başarıya imza attı.

Türkiye'nin 90. Akademi Ödülleri'ndeki adayı, ay yüzlü bir kızla ay yıldızlı bir askerin 65 yıllık hikayesini anlatan ‘Ayla’ filmi oldu.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu (SEK) tarafından yapılan bildiriye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema sektöründeki meslek örgütlerinin temsilcilerinden meydana gelen 17 kişiden oluşan seçici grup, Amerika'da düzenlenecek 89. Akademi Ödülleri'nde (Oscar) En İyi Yabancı Film Dalı'nda Türkiye adayını seçti.

13 filmin başvuruları arasından, Ulkay'ın ‘Ayla’ adlı filmi, Oscar adayı olarak seçildi. Film Kore Savaşında yaşanan dramatik ve gerçek bir hikayeyi seyirciye sunmaktadır. 

'DİRENİŞ KARATAY' ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI

'Direniş Karatay' filminde tamamı Konya’da ve Selçuklu dönemine ait Hollywood düzeyinde hazırlandı ve Türkiye’nin en büyük platolarından birinde meydana gelen savaş sahneleri için blue box stüdyosundan yararlanıldı.

Kösedağ Savaşının vizyona çıkarılması açısından ve Türk Sinema tarihinin en mükemmel savaş sahnelerinin çekildiği filmde 1000'e yakın özel tasarım ok, yay, kılıç, mızrak ve kalkan filme görsel güzellik kattı.

Dünyaca ünlü Game of Thrones dizisinin oyuncularının ‘Red Carpet’ kıyafetlerini hazırlayan ünlü tasarımcı Zeynep Kartal’ın uzun zamandan beri üzerinde çalıştığı tasarımlar ile ve yine ilk olan Selçuklu dönemine ait 4300 parçayı olan kostümlerin hazırlanması 1 yıl kadar sürdü.