Türkiye'nin tek opera ve bale festi̇vali̇, ‘24'üncü Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festi̇vali̇’ 23 Ağustos’ta başlayacak ve 4 Eylül’e kadar sanatseverlere keyifli günler yaşatacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede, Antalya'daki iki bin senelik antik tiyatroda sahnelenen festivalin açılışını 23 Ağustos akşamı gösterilecek Giuseppe Verdi'nin ‘Aida’ operası gerçekleştirecek.

Tarihte önemli bir yeri olan antik tiyatroda, 23-25 Ağustos'ta Varna Operasının başrejisörü Kuzman Popov'un rejisi ile, yerli ve yabancı sanatçıların yer alacağı ‘Aida’ temsilleri Antalya ve Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından izleyicilere gösterilecek.

Sanatseverlere iki gün boyunca sürecek olan eser, 23 Ağustos'taki ilk temsilinde, yabancı solistler Kamen Chanev (Viyana Devlet Operası), Dimitrinka Raycheva (Varna Operası), Agunda Kulaeva (Bolşoy Tiyatrosu) ile Devlet Opera ve Balesi (DOB) solistleri Murat Güney (İstanbul DOB), Engin Suna (Antalya DOB), Şafak Güç (Antalya DOB), Burak Pektaş (Antalya DOB), Arzu Aydoğdumu (Antalya DOB) sahnede performans gösterecekler.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Türkiye'nin ilk opera, bale festivali, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, 1994 yılından şimdiye kadar Antalya'daki iki bin senelik antik tiyatroda sanatsever vatandaşlarla buluşacak.