Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaların sonucunda birçok tarihi eserimiz kendi toprakları olan Türkiye’ye geri getirildi. Geri getirilmesi devam eden eserlerden en son, İsviçre ile geri getirilme konusunda anlaşma yapılarak Herakles lahdi, 6 Eylül'de kendi topraklarına gelecek.

Ülkemizden seneler evvelinden yasa dışı yollarla çıkarılan tarihi eserlerimiz, Bakanlık tarafından sürdürülen çalışmalar sonucunda, Anadolu topraklarına geri getirilirken, en son Mart ayında İsviçre'nin Cenevre şehrinde olan Herakles lahdinin Türkiye'ye iade olması sonucuna ulaşıldı. Edinilen bilgilere göre Herakles lahdinin Türkiye'ye getirilme süreci belli oldu.

Böylece, tarihi milattan önce 2'nci yüzyıla kadar giden ve 1960'lı senelerde ülkemizden kaçırıldığı bilinen lahit, 6 Eylül 2017'de ait olduğu topraklara geri getirilecek.

Bakanlığın raporlarına bakılırsa, ülkeye şimdiye kadar geri getirilen ilk miraslar İsviçre'nin Zürih şehrinde tespit edilen eserler oldu. Yürütülen faaliyetlerle 396 miras ülkeye geri getirildi. Türkiye'den kaçırılan ve Fransa'da bulunduğu tespit edilen Sultan 2. Abdülhamit'in 18 parça mirasının 2005 yılında, İngiltere'deki Aphrodisias Friz Bloğu'nun da 2006 yılında geri dönmesi sağlandı.

Bakanlık tarafından 2007 yılında Avusturya, İngiltere, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsviçre'den toplam 349 mirasıngeri topraklarımıza getirilmesi sağlandı. Dönen tarihi eserler içerisinde Zırhlı İmparator heykeli başı, stel parçaları, Laodikya Antik Kenti'ne ait bronz el, Roma yüzüğü ile sikkeleri bulunuyor.