Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde, Van kedilerine yönelik işitme testleri uygulanmaya başlandı.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, basına gerçekleştirdiği konuşmasında, uzun bir zamandır Van kedilerinin duyma seviyelerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Battal, söz konusu durum ile ilgili faaliyete geçmeye karar verdiklerini ifade etti ve ‘YYÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz bölümünde bulunan uzmanlarımız ile görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler sonucunda küçük çocuklar için yapılan testlerin aynısının hayvanlara da yapılabildiğini öğrendik ve bu yönde gerekli çalışmaları başlattık.’ açıklamasını yaptı.

Battal, özel hazırlanan cihazlar ile kedilerin işitmesine ilişki testleri yaptıklarını belirterek ‘Testler sonucunda toplum içerisinde bilinen 'Van kedisi sağırdır, duymaz' düşüncesinin doğru olmadığına ulaştık. İlerleyen zamanlarda Van kedilerinden başka diğer kediler içinde gerekli çalışmalara başlayacağız. Türkiye’de ilk defa böyle bir özellik görülüyor. Bu özelliği üniversitemize kazandırdık. Artık Van kedileri ile ilgili daha fazla çalışmalar yapacağız. dedi.

Merkezde bulunan kediler hakkında gerekli bilgilerinin yer aldığı kartlar hazırlandı. Kartlarda kedilerin duyma özelliğine sahip olup olmama gibi bilgileri de yazılacak.